POZNAJ NASZYCH KLIENTÓW

POZNAJ NASZYCH KLIENTÓW

Kabina stworzona z myślą o operatorze

Nowa seria T ciągników Valtra została poddana wiosną 2013 roku oraz latem 2014 roku testom przez firmę Kalajoen Neliveto z Kalajoki w Finlandii, kontrahenta świadczącego usługi w zakresie maszyn rolniczych. Przetestowano wiele wersji, ale większość zadań obejmowała modele Versu, które najbardziej odpowiadały specyfikacji roboczej.

Ville-Matti i Juha-Pekka Vuollet
Kalajoen Neliveto Oy, usługi w zakresie maszyn rolniczych
Kalajoki, Finlandia

Ciągniki testowe: Różne ciągniki Valtra serii T
Główne zadania: Nawożenie gnojowicą, produkcja kiszonki, przygotowanie gleby, siew

Lepsza funkcjonalność

Testy nowych ciągników serii T – opinia firmy Kalajoen Neliveto z Finlandii Prototypy były aktywnie wykorzystywane w pracach prowadzonych przez firmę. Zadania realizowane wiosną obejmowały nawożenie gnojowicą, przygotowanie gleby oraz siew, natomiast latem skupiono się na przygotowywaniu kiszonki.

Model Versu został wykorzystany do obsiania areału około 350 hektarów. Ciągnik był również używany do ciągnięcia przyczepy do kiszonki o pojemności 50 metrów sześciennych oraz do wyrównywania ziarna w silosie.

Większa funkcjonalność nowej serii T uwidoczniła się przede wszystkim podczas wykonywania długotrwałych i zróżnicowanych zadań. Wszystkie układy i rozwiązania dobrze się uzupełniają i współtworzą harmonijną całość, zapewniając doskonałe właściwości jezdne ciągnika. 

„Nowa seria T okazała się naprawdę miłym zaskoczeniem. Ciągnik jest przyjemny w obsłudze, można w pełni wykorzystać jego możliwości, a operator czuje się komfortowo za kierownicą, nawet w przypadku najdłuższych dni pracy” — stwierdził Ville-Matti Vuollet.

„Nowe elementy sterowania zdecydowanie ułatwiają obsługę skrzyni biegów. Zarówno na polu, jak i na drodze można jeździć w trybie automatycznym lub przy użyciu pedałów” — powiedział Juha-Pekka Vuollet.

„Ciągniki serii T są naprawdę wydajne i stabilne podczas pracy z ładowaczem czołowym. Wyczuwa się doskonałą widoczność, zwrotność i nieco większą masę” — dodał Ville-Matti.

Juha-Pekka, który odpowiada za serwisowanie i obsługę, był pod wrażeniem takich detali, jak choćby wzorowe poprowadzenie wszystkich przewodów sztywnych, elastycznych i elektrycznych. „Wyraźnie widać, że nie zapomniano o łatwości serwisowania. Czynności kontrolne można wykonywać szybko i sprawnie, a wszystkie punkty serwisowe są łatwo dostępne”.

Nowa kabina ciągników serii T dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń. Ergonomiczne rozmieszczenie elementów obsługowych, logiczne funkcje i znakomita widoczność zdecydowanie ułatwiają życie operatora. „Ciągnik jest w każdej sytuacji pod pełną kontrolą operatora” — stwierdził Ville-Matti.

Z dużym uznaniem spotkały się stabilne właściwości jezdne ciągnika i pneumatyczna amortyzacja przedniej osi poprawiająca komfort jazdy. „Przednie zawieszenie pracuje optymalnie, stanowiąc niejako naturalne przedłużenie podwozia” — stwierdził Juha-Pekka. „Bardzo udana okazała się również nowa wersja regulowanego mechanicznego zawieszenia kabiny”.

Dostrzeżono też zalety przedniej wycieraczki, która sięga aż do dolnej krawędzi szyby, co bardzo przydaje się na przykład podczas orki. Okno dachowe eliminuje potrzebę obracania szyi podczas załadunku, a pozbawione słupka prawe okno zapewnia pełną widoczność na bok.

Praktyczny zestaw narzędzi oraz nowe schowki w kabinie w jeszcze większym stopniu ułatwiają życie operatora. „Zestaw narzędzi obejmuje łańcuch do holowania i komplet przydatnych narzędzi, co stanowi duże ulepszenie” — powiedział Juha-Pekka.

Dostrzeżona została również znakomita jakość systemu audio. Jest on wyposażony w odpowiednie głośniki oraz subwoofer, a operator może do niego podłączyć nawet własny odtwarzacz muzyczny.

Co więcej, jak stwierdził Ville Matti, ten ciągnik naprawdę świetnie się prezentuje!

Tekst i zdjęcia: Matti Kallio

Kontynuuj przeglądanie strony poświęconej serii T >