POZNAJ NASZYCH KLIENTÓW

POZNAJ NASZYCH KLIENTÓW

Tester: ważne ogniwo w procesie doskonalenia produktu

Ville Kari, rolnik z regionu Ostrobothni w Południowej w Finlandii, latem 2013 roku przetestował nowy ciągnik Valtra serii T. Od kwietnia do października dwa prototypy ciągników przepracowały w ramach testów ponad 2000 godzin. Oba były modelami Direct z bezstopniową skrzynią biegów CVT.

Ville Kari
Alajärvi, Finlandia

Ciągniki testowe: Dwa modele ciągników Valtra serii T
Główne zadania: Gospodarstwo rolne, hodowla bydła mlecznego i mięsnego

Łatwa obsługa i pełna kontrola

Tester ciągników rolniczych Valtra – Ville KariPrace wiosną rozpoczęły się od nawożenia pól gnojowicą i przygotowywania gleby. „Już na samym początku zauważyłem, że ciągnik jest bardzo zwrotny podczas manewrowania, a przy tym stabilny w trakcie jazdy” — stwierdził Ville Kari.

Wrażenie dobrego rozkładu masy i komfortu pracy potwierdziło się w dalszej fazie użytkowania maszyny. Ciągnik okazał się szczególnie stabilny przy ciągnięciu przyczepy samozaładowczej. „Nowa seria T zapewnia bardzo stabilny uciąg na polu oraz na drodze. Można powiedzieć, że zachowuje się jak lokomotywa”.

Zwrotność ciągnika serii T została poprawiona dzięki zmniejszeniu promienia skrętu i wprowadzeniu nowej funkcji, która pozwala różnicować czułość układu kierowniczego. To rozwiązanie okazało się szczególnie przydatne podczas transportu bel z użyciem ładowacza czołowego. „Nie trzeba już tak mocno obracać kierownicą, a układ jest bardzo precyzyjny przy jeździe na wprost. Nowy układ kierowniczy jest naprawdę doskonały!”.

Kabina jest teraz jeszcze bardziej przestronna i jasna. „Lepsza jest również widoczność we wszystkich kierunkach. Wszystkie elementy sterowania, takie jak przełącznik napędu na cztery koła czy przełącznik blokady mechanizmu różnicowego, są łatwe do zidentyfikowania. Dostępnych jest również wiele gniazd i schowków, a operator ma do dyspozycji dodatkową przestrzeń na opcjonalne urządzenia” — powiedział Ville Kari.

Mocne światła robocze ułatwiają pracę po zmroku. Wszystkie przełączniki świateł są zgrupowane na intuicyjnie oznakowanym panelu.

„Znacząco udoskonalono także układ jazdy tyłem. Nowy, sterowany elektronicznie układ jest bardzo wygodny” — stwierdził Ville Kari, który przetestował system TwinTrac podczas koszenia i prac uprawowych.

Ogólnie rzecz biorąc, Ville Kari był pod dużym wrażeniem nowej serii T. Podkreślił, że właściwości jezdne i kontrola nad ciągnikiem są teraz na znacznie wyższym poziomie.

 

 

Nowa seria T podczas testów

34-letni Ville Kari jest rolnikiem od 15 lat. Od początku z dużym entuzjazmem rozwijał swoje gospodarstwo. Oprócz starej obory z bydłem mlecznym powstała nowa — dla bydła mięsnego — oraz zrobotyzowana obora mleczna. Ponadto produkcją zostały objęte nowe pola i obecnie uprawianych organicznie jest około 250 hektarów ziemi.

W gospodarstwie pracuje od dwóch do trzech osób. Oprócz hodowli bydła, prac polowych i leśnych Ville Kari znajduje również czas na obsługę zleceń. Latem jego główne zlecenia obejmują niwelację terenu i omłot, natomiast zimą zajmuje się rozdrabnianiem drewna do celów energetycznych.

Ville Kari testuje prototypowe ciągniki marki Valtra od 2007 roku. „Podstawą jest wykorzystywanie prototypów do rzeczywistych prac oraz przepracowanie jak największej liczby godzin. Ważne jest również zgromadzenie jak najwięcej praktycznych doświadczeń związanych z daną maszyną. Zdarza się jednak, że producent prosi mnie o skupienie się na określonych aspektach” — powiedział Ville Kari.

Niespodzianki i konieczność wprowadzania zmian to norma w przypadku testowania prototypów. „Niektóre prototypy są używane tylko przez jeden dzień, a inne przez kilka miesięcy. Część maszyn spisuje się świetnie, a inne sprawiają niespodzianki” — dodał Ville Kari.

Dobry tester musi być czujny i odpowiednio podejść do każdej sytuacji. Prototypy Valtra są wyposażone w urządzenia, które nieustannie rejestrują dane i są połączone bezpośrednio z fabryką. Tester rejestruje wykonywane prace i zapisuje w systemie swoje spostrzeżenia jeszcze w kabinie, gdy wszystkie wnioski i wrażenia są nadal „świeże”. Każde stwierdzenie i każdy komentarz są uważnie analizowane w fabryce.

„Proces dokumentowania zadań i uwag jest usystematyzowany. Valtra dysponuje dobrym systemem. Przy pracach nad ciągnikami są wykorzystywane w zasadzie wszystkie informacje zwrotne. To naprawdę budujące móc zobaczyć, jak własne zaangażowanie wpływa na ostateczny produkt — również w przypadku nowej serii T” — podsumował Ville Kari.

Tekst i zdjęcia: Matti Kallio

Kontynuuj przeglądanie strony poświęconej serii T >