Valtra N113 HiTech pomaga fińskiej gospodarce łowieckiej

12.12.2014
Valtra N113 HiTech pomaga fińskiej gospodarce łowieckiej
Farma Korhonenów w Tervo w Finlandii wykorzystuje ciągnik Valtra N113 HiTech, opiekując się zwierzyną swoich lasów i pól. Przyroda jest wszystkim dla myśliwych z tej rodziny, która prowadząc gospodarstwo, zachowuje szacunek dla środowiska. W tym właśnie wspiera ich Valtra.

Antti Korhonen i jego syn, Mikko, są aktywnymi miłośnikami przyrody i myśliwymi. Funkcjonowanie ich rodzinnej farmy koncentruje się na gospodarce łowieckiej i związanych z nią działaniach. Ich praca z kolei to przede wszystkim zarządzanie lasem, uprawa zbóż i odśnieżanie, a Valtry N113 HiTech używają do zrealizowania tych wszystkich zadań, do których odpowiedni jest traktor.

Ciągnik Valtra jest wykorzystywany przez rodzinę Korhonenów nie tylko do codziennych zadań w gospodarstwie i odśnieżania, ale także do działań związanych z gospodarką łowiecką, jak karmienie ptaków wodnych, opieka nad polami zamieszkałymi przez dziką zwierzynę i dokarmianie zwierząt w zimie.

– „Jesteśmy zaangażowani w zarządzanie zwierzyną łowną na wiele sposobów – robimy to kompleksowo przez cały rok. Zwykle opiekujemy się ptactwem wodnym i dziką zwierzyną leśną, dokarmiając je i zarządzając terenem. Nasze gospodarstwo oferuje nam znakomite możliwości do wykonywania takich działań, a jego wielkość zapewnia solidne bezpieczeństwo i dużo miejsca do życia dla różnych gatunków” – mówi Mikko Korhonen.

Korhonenowie każdego roku rozpoczynają karmienie ptaków wodnych na wiosnę, by zachęcić je do osiedlania się również w następnym sezonie i poprawić ich warunki życia. Ptaki karmione są ziarnem zbóż ze swoich pól, rozrzucanym wokół wysp na jeziorze, gdzie ptaki mogą również bezpiecznie budować gniazda. Karmienie ptaków jest korzystne również pod względem łowieckim, ponieważ ptaki pozostają blisko żerowisk także wtedy, gdy zaczyna się sezon polowań.

– „Dobrze poznaliśmy ptasie tory lotu i obszary lądowania, łatwo więc jest nam wyznaczyć najlepsze miejsca do polowania, skoro znajdujemy się na własnej ziemi” – wyjaśnia Mikko.

Idealny traktor

Korhonenowie niedawno zastąpili Valtrę 6350 HiTech nowym modelem, N113 HiTech.

– „Wiele zadań z zakresu gospodarki łowieckiej można całkiem wygodnie wykonać za pomocą ciągnika, a wiele zadań z zakresu rolnictwa i leśnictwa jest także związanych z dzikimi zwierzętami i przyrodą. Ładowacz czołowy Valtra ułatwia rozrzucenie ziarna dla ptactwa wodnego wzdłuż linii brzegowych jezior, a w okresie zimowym ciągnik ułatwia transport siana na żerowiska w lesie” – mówi Antti Korhonen.

– „Nasza Valtra to również duża pomoc w utrzymywaniu rowów wokół pól i ogólnie uprawy ziemi” – dodaje Mikko.

Korhonenowie uważają, że N113 HiTech to ciągnik idealnie dostosowany do ich potrzeb, łączący komfort i łatwość obsługi ze zwinnością i potężnym silnikiem. Dla Anttiego w nowej Valtrze szczególnie ważny jest sposób funkcjonowania ładowacza czołowego, klimatyzacja, pełna osłona nadwozia, a także możliwość całkowitej blokady mechanizmu różnicowego, co jest niezbędne podczas pracy w lesie.

– „Byliśmy w stanie wyszczególnić wszystkie cechy ciągnika, jakie są nam niezbędne w naszej pracy, jakie powinien posiadać nasz idealny traktor. N113 HiTech to zwinny i nowoczesny pojazd, który idealnie nadaje się do pracy zarówno w rolnictwie, jak i leśnictwie. Dostępność serwisu technicznego i części zamiennych, jak również rozsądna cena, były ważnymi kryteriami przy wyborze nowego ciągnika” – potwierdza Antti.

”Mimo że przeprowadzamy tu wiele polowań, nasz ciągnik musi radzić sobie z mnóstwem innych zadań oprócz tych związanych z łowiectwem. W tych trudnych warunkach nowa Valtra okazała się mocnym i solidnym, niezwykle ergonomicznym ciągnikiem” – dodaje Antti. •

ABC gospodarki łowieckiej dla gospodarstw:

• Szanuj przyrodę i naturalne zachowanie zwierząt podczas prac związanych z prowadzeniem gospodarstwa.

• Planuj takie działania z zakresu rolnictwa i leśnictwa, które wspierają rozrost populacji zwierząt.

• Stale dokarmiaj zwierzęta, szczególnie w okresie zimowym.

• Podczas wyrębu lasu pozostaw wystarczająco dużo drzew dla ptaków, by mogły osiąść w swoich naturalnych siedliskach.

• Poprzez utrzymywanie terenów podmokłych poza łowieckimi pomożesz populacji ptactwa wodnego i urozmaicisz naturalne biotopy w swoim otoczeniu. Działania w ramach gospodarki łowieckiej w większości krajów mogą być dotowane z Unii Europejskiej.

• Tereny łowieckie przyciągają wiele różnych zwierząt i zwiększają możliwości polowania, jeśli są dobrze utrzymywane.

• Zostawiaj niezebrane resztki plonów na obrzeżach pól, aby pomóc zwierzętom zimującym.

• Rozplanowując położenie pól i rowów, zastanów się, jak najlepiej wykorzystać je do polowania, uwzględniając kryjówki, ścieżki i żerowiska.

Jak utrzymywać tereny dla dzikiej zwierzyny (pola łowieckie):

1. Wybierz odpowiednie pole, uwzględniając naturalne siedliska zwierząt i dogodny dostęp. Bliskość wody zawsze jest korzystna. Widoczność również ma istotne znaczenie w przypadku wielu zwierząt, więc upewnij się, że pole łowieckie stanowi wystarczająco otwartą przestrzeń.

2. Zawsze pytaj o zgodę właściciela ziemi, jeśli ją dzierżawisz.

3. Zaplanuj z wyprzedzeniem, jakie zwierzęta chcesz przyciągnąć i jakiego pola będą one wymagały.

4. Wybierz uprawy i rodzaj pola dostosowane do lokalnych populacji zwierząt.

5. Rozpocznij prace latem, przed wysiewem, od organizacji i nawożenia pola. Być może niezbędne okaże się wykopanie rowów melioracyjnych.

6. Użyźnij pole nawozem w zależności od wybranego rodzaju roślin. Kapusta pastewna na przykład wymaga dużej ilości nawozu azotowego.

7. Następną czynnością jest sadzenie i sianie w rzędach. Najlepsze są rośliny zbożowe, które przyciągają ptaki, kapusta, przyciągająca łosie, a także groch. Rośliny powinny być sadzone w zależności do tego, jak rosną i jak zostaną wykorzystane. Na przykład kapusta powinna być sadzona w rzędach, a zboże lub groch wokół niej.

8. Możesz konstruować wiaty, by ułatwić dokarmianie również w okresie zimowym. Wszelkie planowane kryjówki i ambony myśliwskie powinny również być zbudowane w czasie projektowania pola łowieckiego.

9. Podczas uprawy zboża pozostaw pewien fragment z niezebranymi plonami przy końcu pola lub, najlepiej, w środku, aby zapewnić dzikiej zwierzynie, naturalne zimowe żerowisko.


« Powrót na stronę główną