Valtra umacnia swoją pozycję w Afryce

25.05.2016
Valtra umacnia swoją pozycję w Afryce

Kontynent afrykański zajmuje powierzchnię około 3,5 razy większą niż Europa i mieszka na nim już ponad miliard osób, przy czym ta liczba rośnie rocznie o 20 milionów. Valtra stara się pomóc w mechanizacji afrykańskiego rolnictwa i wyżywieniu coraz liczniejszej ludności.

Chociaż większość osób kojarzy Valtrę z Finlandią i Brazylią, jest ona marką o długiej tradycji również w Afryce. W latach 1983–1989 w miejscowości Kibaha w Tanzanii działał nawet zakład montażowy dostarczający tysiące ciągników w samej Tanzanii i do innych części Afryki Wschodniej. W ostatnich latach Valtra była jedną z najpopularniejszych marek ciągników o mocy od 176 do 250 koni mechanicznych, dysponując udziałem w rynku wielkości 20 procent. 

„Liczba ludności w Afryce szybko rośnie, jednak mechanizacja rolnictwa dopiero się zaczyna. Valtra już teraz ma mocną pozycję w Afryce, ale nadal są duże możliwości wzrostu”, mówi Mikko Lehikoinen, Dyrektor Marketingu w Valtrze. 

W regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu (EAME) największa roczna sprzedaż występuje obecnie w Turcji i ma wartość około 60 000 sztuk, sprzedaż w Afryce wynosi około 35 000 sztuk, a we Francji i Niemczech – po około 30 000 sztuk. Mimo że ciągniki sprzedawane we Francji i Niemczech są droższe niż modele sprzedawane w Afryce, popyt na ciągniki w Afryce rośnie szybciej. 

Szybko rosnąca sieć obsługi

„Obecnie Valtra ma sieć sprzedaży w 13 krajach afrykańskich, ale w tym roku ta liczba ponownie wzrośnie. Koncern AGCO sporo inwestuje w Afryce. Tradycyjnie większość klientów Valtry w Afryce to wielkie gospodarstwa towarowe kupujące duże ciągniki serii T i S, ale teraz oferujemy coraz szerszy asortyment mniejszych modeli, a ponadto kombajnów, agregatów prądotwórczych i narzędzi rolniczych. Pozwoli to nam obsłużyć zupełnie nowy segment klientów”, wyjaśnia Lehikoinen.

Dotychczas udało się dostarczyć kilkadziesiąt kombajnów Valtra z Brazylii do Senegalu, a dostawy agregatów prądotwórczych marki AGCO Power rozpoczną się wiosną. Zasadniczo nowe modele ciągników będą dostarczane z fabryki Valtry w Brazylii, ale europejskie ciągniki Valtra będą nadal dostępne.

„Nasz wybór modeli w Brazylii został zaprojektowany do podobnych warunków, jakie istnieją w Afryce, więc jest dla nas naturalne, że oferujemy je tutejszym klientom. Ponadto aktualny kurs walut sprawia, że nasze brazylijskie ciągniki mają w Afryce bardzo konkurencyjną cenę. Do tej pory przepisy dotyczące emisji gazów cieplarnianych wprowadzono już w RPA, Maroku i Algierii, ale są one aktualnie wprowadzane również w innych krajach afrykańskich. Naturalnie musimy uwzględnić je w naszych produktach”, dodaje Lehikoinen. 

288 ciągników dla Ghany

W 2016 roku Valtra nadal będzie notować szybki wzrost w Afryce. Liczba zamówień już teraz liczy ponad 400 zleceń, czyli więcej niż dostarczyliśmy w całym ubiegłym roku. 

Choćby poprzedniej zimy Valtra otrzymała zamówienia na dostawę 288 wytworzonych w Brazylii ciągników A750 do Ghany. Te ciągniki są częściowo finansowane z programu More Food, w ramach którego Brazylia pożycza środki pieniężne krajom afrykańskim, wspierając je w mechanizacji rolnictwa.

Ekspansję Valtry na rynkach afrykańskich dodatkowo wspomaga koncern AGCO, który otworzył magazyn części zamiennych w Johannesburgu i kolejny w Stambule do obsługi Afryki Północnej oraz modelowe gospodarstwo w Zambii zajmujące się szkoleniem rolników i dealerów. Z uwagi na duże odległości w Afryce niezbędna jest gęsta sieć obsługi serwisowej i części zamiennych. Ponieważ mechanizacja rolnictwa jest dopiero w początkowej fazie, konieczne jest także podstawowe szkolenie pracowników sprzedaży, serwisantów i klientów.

Sieć sprzedaży Valtra w Afryce


« Powrót na stronę główną