Koszenie tyłem to oszczędność czasu, paliwa i kręgosłupa Artykuły prasowe

24.02.2013
Według niezależnych badań użytkowanie ciągnika wyposażonego w układ jazdy tyłem TwinTrac wymaga 12 procent mniej czasu i 11 procent mniej paliwa niż w przypadku wykonywania prac przy jeździe przodem.
Ponadto koszenie tyłem zmniejsza obciążenie na szyję i plecy operatora.

„Na przykład w gospodarstwie o powierzchni 110 hektarów, koszonym dwa razy w sezonie, wykonywanie prac tyłem może w praktyce zaoszczędzić równowartość jednego dnia pracy. Może to mieć decydujący wpływ na jakość i termin zbioru z punktu widzenia warunków pogodowych. Ponadto nie bez znaczenia są przekraczające dziesięć procent oszczędności paliwa," mówi Timo Mattila, menedżer ds. marketingu produktowego fabryki Valtra.

W trakcie badań dokonano również analizy liczby skrętów, którym poddane są szyja i plecy w trakcie typowego koszenia. Okazało się, że ilość czasu spędzonego na jeździe ze skręconymi do tyłu plecami została niemal całkowicie zredukowana przy jednoczesnym zmniejszeniu o połowę ilości skrętów szyi.

Badania te przeprowadzono przy użyciu dwóch ciągników T163. Jeden był wyposażony w kosiarkę z kondycjonerem Elho Duett o szerokości roboczej 7,3 metra, użytkowaną przy jeździe tyłem. Drugi był wyposażony w kosiarkę czołową z kondycjonerem Elho o szerokości roboczej 3,7 metra, zawieszoną na przednim podnośniku oraz w podobną kosiarkę o szerokości roboczej 3,7 metra z tyłu ciągnika. Ostatniego lata w południowo-wschodnie Finlandii na potrzeby badań skoszono łącznie 70 hektarów na sześciu polach. Badania zostały przeprowadzone przez Instytut Wydajności Pracy TTS (Työtehoseura). Raport końcowy dostępny jest na życzenie w instytucie TTS.

W ciągu ostatnich 20 lat Valtra wyprodukowała ponad 6500 maszyn z układem jazdy tyłem TwinTrac. 


« Powrót na stronę główną