share

Dziesięciolecie dopasowanych do klienta rozwiązań w branży ciągników wyprodukowanych w Finlandii

W tym roku Valtra Unlimited świętuje dziesięciolecie dostarczania dopasowanych do klienta rozwiązań w branży traktorów w sektorach: rolnictwa, lotnictwa, leśnictwa, prac komunalnych i innych specjalistycznych obszarach.

Podczas dnia jazd testowych zorganizowanego przez Valtra Unlimited w środkowej Finlandii specjaliści firmy i branżowi eksperci z sieci partnerów Unlimited, obejmującej Nokian Heavy Tyres, Piippo hydraulicsKeslaVuometNorematPTG oraz Arctic Aebi Schmidt zaprezentowali niektóre z najświeższych innowacji dostępnych w Valtra Unlimited.

Rozwój Valtra Unlimited

Valtra Unlimited z roku na rok rosła, zaczynając w 2013 roku od grupy kilku inżynierów modyfikujących kilka ciągników pod zamówienie, by w 2022 roku stać się zespołem 27 profesjonalistów dostosowujących ponad jedną trzecią traktorów, które opuszczają fabrykę w Suolahti.

Valtra Unlimited z roku na rok rosła, zaczynając w 2013 roku od grupy kilku inżynierów modyfikujących kilka ciągników pod zamówienie, by w 2022 roku stać się zespołem 27 profesjonalistów dostosowujących ponad jedną trzecią traktorów, które opuszczają fabrykę w Suolahti. Valtra zawsze szczyciła się reputacją producenta oferującego klientom szeroki wybór. W 1988 r. Valmet – bo tak spółka nazywała się w tamtym czasie – była pierwszym producentem oferującym klientom wybór z pełnego wachlarza kolorów kabin. We wczesnych latach 90. w fabryce w Suolahti wprowadzono innowacyjny system konfiguracyjny pozwalający klientom na określenie dokładnej konfiguracji ich ciągnika w oparciu o szeroki wachlarz opcji zdefiniowanych przez fabrykę. Valtra Unlimited narodziła się z pragnienia przeniesienia tej prowadzonej przez klienta specyfikacji na wyższy poziom. – Naszym marzeniem było pójście jeszcze dalej w obszarze dopasowania do potrzeb klienta – opracowanie go jako pełnego spersonalizowanego doświadczenia, podczas którego klient może określić wszystkie elementy wyposażenia, jakich potrzebuje, bezpośrednio z fabryki – wspomina Petri Loukiala, Starszy Kierownik ds. Zarządzania Marką, Unlimited Operations.

Początkowo zespół Valtra Unlimited dostosowywał traktory jedynie na dwóch stanowiskach pracy. Popyt rósł jednak szybko zarówno wśród fińskich rolników, jak i klientów międzynarodowych z innych segmentów. Dziś studio Unlimited ma 10 stanowisk pracy, które mogą zapewnić wszystkie usługi, począwszy od opcji dostosowania wyglądu, aż po sprzęt i funkcje, które poprawiają wydajność i bezpieczeństwo pracy.

"Naszym marzeniem było pójście jeszcze dalej w obszarze dopasowania do potrzeb klienta – opracowanie go jako pełnego spersonalizowanego doświadczenia, podczas którego klient może określić wszystkie elementy wyposażenia, jakich potrzebuje, bezpośrednio z fabryki" wspomina Petri Loukiala,

Większość klientów Valtra Unlimited pracuje jako zleceniobiorcy w sektorach takich jak rolnictwosektor komunalny oraz  prace leśne. Jako pierwszy korzyści wielofunkcyjnych maszyn dostarczanych przez Valtra Unlimited szybko zauważył sektor komunalny, a niedługo po nim – sektory obronności i lotnictwa. Dla tych klientów określone kolory, wyposażenie i światła ostrzegawcze stanowią wymóg zasadniczy. Chwalą oni wszechstronność traktorów Valtra Unlimited. Roger Notting jest Specjalistą ds. Zamówień Publicznych w Lantmännen Maskin AB – wiodącym dostawcy maszyn rolniczych w Europie Północnej. Zauważa, że „klienci, z którymi pracuję, to najczęściej samorządy regionalne. Kiedy potrzebują odśnieżyć, skosić trawę i wjechać do lasu z przyczepą, używają traktora”. Ciągniki Valtra Unlimited dzięki specjalistycznemu wyposażeniu i rozwiązaniom, które może dostarczyć Unlimited, z łatwością wykonają wszystkie te zadania. Valtra Unlimited pracuje na wachlarzu wysokiej jakości wzorów branżowych, by w jednym punkcie kontaktowym zapewnić rozwiązania, jakich potrzebują klienci. Rozwiązania stosowane przez Valtra Unlimited są również objęte gwarancją fabryki, a części zamienne są zawsze dostępne.

Specjalne rozwiązania dla specjalistycznych sektorów 

Jedną z funkcji przedstawianych w czasie jazd testowych był Centralny System Pompowania Opon (Central Tyre Inflation System) Valtra Unlimited dostarczany przez PTG. System można kontrolować poprzez SmartTouch. Pozwala to operatorowi na łatwe dostosowanie ciśnienia w oponach w celu redukcji erozji gleb, poślizgu w polu, obniżenia oporu toczenia i poprawy wydajności paliwa na trasie.

Valtra Unlimited może dostarczyć traktor wyposażony w podwoziowe skrobaki zgarniające Arctic Aebi-Schmidt i Vuomet do podejmowania specjalistycznych zadań, takich jak usuwanie śniegu i lodu w zimie oraz wyrównywanie terenu w lecie. Ten sam ciągnik Unlimited może być wykorzystany do zamiatania dzięki użyciu przednich zamiatarek. Jednocześnie Studio Unlimited może dostosować dodatkowe światła do pracy i światła ostrzegawcze w celu zapewnienia, że traktor jest zgodny z normami bezpieczeństwa. Notting uważa, że to ogromna zaleta dla samorządu i innych instytucji. – Gdy klient chce wybrać traktor ze specjalnym wyposażeniem, Unlimited jest najlepsze. Nasi konkurenci na rynku być może będą musieli wprowadzić lokalne rozwiązania dla specjalistycznego wyposażenia. Trudno to wycenić.

Wszechstronne traktory Valtra Unlimited mogą wykonywać wiele zadań, które są przydatne w sektorze obronności, takich jak kopanie, transport i logistyka dot. personelu. Do dziś Valtra Unlimited sprzedała ponad 200 traktorów fińskiemu sektorowi obronnemu oraz wielu innym krajowym i międzynarodowym organizacjom z obszaru obronności.

W ostatnim czasie dokonała sprzedaży floty traktorów Swedavii, szwedzkiemu właścicielowi i operatorowi lotniska. Traktor Valtra Unlimited w połączeniu z automatycznym kierowaniem może stanowić dobry wybór w wielu przypadkach obsługi naziemnej. Valtra Guide pozwala kierującemu na mapowanie powierzchni takich jak rozległe trawniki obok pasów startowych w celu wykonania efektywnego koszenia oraz drogi techniczne na lotnisku przed opadami śniegu, by później przeprowadzić precyzyjne odśnieżanie.

Ostatnio Valtra pracowała z producentem osprzętu rolniczego KESLA w celu zaprojektowania wyjątkowego rozwiązania przeciwpożarowego. Pożary lasów zwykle są trudne do opanowania, ponieważ często występują na wymagającym terenie lub w miejscach o utrudnionym dostępie. W takiej sytuacji traktor może być najlepszym wyborem. Przyczepa gaśnicza KESLA dostępna w Valtra Unlimited składa się z przyczepy o wielu zastosowaniach, zaczepu i osobnej jednostki gaśniczej. Armatka zainstalowana na ramieniu żurawia wystrzeliwuje wodę na odległość do 30 metrów, pozwalając kierującemu na ugaszenie pożaru z bezpiecznej odległości.

Valtra Unlimited patrzy w przyszłość 

Valtra Unlimited aktualnie inwestuje, by powiększyć studio Unlimited w fabryce Valtra w Suolahti oraz poprawić poziom ekspertyzy i innowacji studia, by nadal służyć indywidualnym potrzebom klientów z rożnych segmentów.

“Valtra Unlimited inwestuje w technologie takie jak SI w Unlimited VIEW, by w sprytny sposób dostarczać klientom rozwiązania, jakich potrzebują." - Petri Loukiala.

Wzrasta liczba klientów, którzy chcą zainstalować kamery w swoich traktorach Unlimited. Valtra Unlimited VIEW to nowe rozwiązanie, które poprawi bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w pobliżu traktora. System wykorzystuje kamery zainstalowane z przodu i z tyłu pojazdu oraz sztuczną inteligencję (SI), by wykrywać obiekty poruszające się z przodu ciągnika. Kierujący może przełączać widoki z kamer wyświetlane na ekranie o wysokiej rozdzielczości, a za pomocą świateł ostrzegawczych i dźwięków jest automatycznie powiadamiany o potencjalnym niebezpieczeństwie powodowanym przez poruszające się obiekty.

Petri Loukiala mówi, że takie rozwiązania będą odgrywać kluczową rolę w przyszłości Valtra Unlimited. – Valtra Unlimited inwestuje w technologie takie jak SI w Unlimited VIEW, by w sprytny sposób dostarczać klientom rozwiązania, jakich potrzebują.

W ostatnim czasie Valtra zaktualizowała swoje strony internetowe poświęcone poszczególnym segmentom, by przedstawiały różnorodne rozwiązania, jakie Valtra może zaoferować swoim klientom.