share

Rolnictwo precyzyjne i rolnictwo inteligentne dla każdego

Każdy, kto pracuje w branży rolniczej, z pewnością już słyszał te dwa pojęcia, tzn. rolnictwo precyzyjne (Precision Farming) i rolnictwo inteligentne (Smart Farming). Ludzie o nich rozmawiają, gazety o nich piszą, a firmy potwierdzają ich skuteczność. Czy jednak dokładnie wiemy, co oznaczają te terminy? A może tylko o nich rozmawiamy, nie wiedząc, co tak naprawdę znaczą? Ludzie często używają ich w rozmowach, lecz gdy poprosimy o dokładną definicję, każdy ma do powiedzenia coś innego, a żadne z wyjaśnień nie jest zbyt precyzyjne.

Będąc 40-latką bez żadnego doświadczenia w dziedzinie rolnictwa, nie miałam pojęcia, co to jest rolnictwo precyzyjne i rolnictwo inteligentne, gdy po raz pierwszy usłyszałam te terminy. Na początku pomyślałam: „Jak w takim razie wygląda rolnictwo nieprecyzyjne i niezbyt inteligentne...?”.

Trosze poszperałam w materiałach i udało mi się zdefiniować te terminy w sposób, który może być zrozumiały dla osoby takiej jak ja.  Oto „Rolnictwo precyzyjne i rolnictwo inteligentne dla każdego”.

Czym więc jest rolnictwo precyzyjne i rolnictwo inteligentne?

Rolnictwo precyzyjne:

Krótko mówiąc, prace polowe obecnie wykonywane są z większą precyzją i dokładnością niż kiedyś.

Podczas jazdy ciągnikiem po polu staramy się pracować w jak najbardziej precyzyjny sposób, tzn. jeździmy po linii prostej i staramy się, aby linie te nie zachodziły na siebie. To właśnie robię, jak koszę trawę w ogrodzie! Bardzo zresztą lubię ten widok, gdy po zakończonej pracy, linie skoszonej trawy znajdują się równo obok siebie.  Jednak w przypadku rolników precyzja to nie tylko powód do zadowolenia, lecz także czynnik zwiększający wydajność ich pracy. *Ciągle myślę o prościutkich liniach skoszonej trawy...*

Czym w takim razie jest precyzja w pracach polowych? Odpowiedź jest prosta: precyzja w pracach polowych musi być niezwykle precyzyjna. W takim przypadku precyzja to nie metry lub centymetry, lecz milimetry. Trochę jak z filmu science-fiction, prawda? Taki wielki ciągnik, a nie myli się nawet o 10 milimetrów. Wow. Szkoda, że moja kosiarka tego nie potrafi.

Inteligentne rolnictwo:

Maszyny rolnicze są inteligentne, dzięki zastosowaniu w nich zaawansowanych technologii.

W dzisiejszych ciągnikach można upakować te wszystkie rzeczy, które (znów!) znamy z filmów science-fiction, tzn. roboty, geo-mapowanie, automatyka, GPS, satelity, czujniki, technologie autonomiczne itd. Są to rozwiązania technologiczne do wykonywania wszelkiego rodzaju zadań. Lecz jednak to jeszcze nie wszystko. Najważniejsze jest to, jak dane są przekazywane pomiędzy tymi wszystkim technologiami, urządzeniami, komputerami i maszynami. TO właśnie sprawia, że dzisiejsze rolnictwo jest SMART.

A rolnictwo inteligentne to również rolnictwo precyzyjne, które przykładowo wykorzystuje do pracy roboty - jak w filmach.

I już wszystko jasne!

Oczywiście, jak zwykle, chodzi mi po głowie jeszcze jedno pytanie - dlaczego? DLACZEGO chcemy, aby rolnictwo było inteligentne i precyzyjne - czy chcemy być jak roboty?

A może chcemy, żeby prace polowe były bardziej wydajne, a rolnicy mniej zestresowani? I tak i nie.

Jest to dobry powód, lecz nasz cel jest bardziej szlachetny:

Światowa populacja rośnie, a klimat się zmienia, co stanowi wyzwanie dla obecnych procesów produkcji żywności i ma ogromny wpływ na nasze życie. Rolnictwo precyzyjne i rolnictwo inteligentne stanowią odpowiedź na te wyzwania. I dlatego właśnie każdy powinien wiedzieć, co oznaczają te pojęcia. Nawet 40-latka z zerowym doświadczeniem w rolnictwie.

PRZECZYTAJ POZOSTAŁE ARTYKUŁY NA BLOGU

WRÓĆ NA BLOGA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O ROZWIĄZANIACH ROLNICTWA PRECYZYJNEGO

TECHNOLOGIE VALTRA