share

Utrzymanie zimowe Arlbergu w fińskich rękach

Trzy ciągniki Valtra zajmują się zimowym utrzymaniem dróg i szlaków w górzystym austriackim regionie Warth-Schröcken w Arlberg. Dlaczego operator wyciągów narciarskich Warth oraz gmina Schröcken postawiły na fińską technologię? Nie tylko ze względu na niezawodność, solidność i komfort pracy traktorzysty.

Jest zaledwie 5:00 rano i pada silny śnieg, lecz ciągniki Valtra N123 Direct i N154e Direct na służbie gminy Schröcken już są gotowe wyruszyć do odśnieżania dróg i szlaków. Gdzie pracują? Na terenie gminy Schröcken, leżącej w paśmie górskim na wysokości niemal 1300 m nad poziomem morza. Krótko po ich wyjeździe, na wysokości 1500 m n.p.m. otwierają się bramy kompleksu wyciągów narciarskich Warth, gdzie ciągnik Valtra T234 Direct zmierza do pracy w asyście ładowarki kołowej Volvo.

Przy wyciągach Warth znajduje się ogromny, liczący 20 000 m² parking, który trzeba odśnieżyć w niecałe 3 godziny.

– W przeszłości używaliśmy ciężarówki terenowej Mercedes-Unimog w roli niewielkiego pługa śnieżnego, a także ogromnego pługa wirnikowego doczepionego do ładowarki kołowej. Niestety z biegiem czasu maszyny te zrobiły się przestarzałe – wyjaśnia Florian Huberzastępca kierownika ds. eksploatacji. Wysłużonego Unimoga zastąpiono ciągnikiem Valtra T234, uzbrojonym z przodu w pług śnieżny Kahlbacher i doczepioną z tyłu dmuchawę śnieżną o długim zasięgu wyrzutu. Z takim wyposażeniem ciągnik sprawdza się idealnie do odśnieżania terenu z pomocą ładowarki kołowej, a następnie cięcia i rozrzucania powstałych zasp.

Gmina Schröcken używa również do utrzymania zimowego dróg i szlaków pługów Hydrak i dmuchaw Westa. Maszyny najpierw usuwają śnieg z nawierzchni, po czym ich osprzęt wymienia się do usunięcia zasp i ich rozrzucenia po terenie. Dietmar Schwarzmann, kierownik bazy utrzymania zimowego, uważa że takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej w warunkach wąskich dróg typowych dla okolic gminy. Oba ciągniki Valtra mają zajęcie również latem, m.in. do budowy dróg i utrzymania zieleni.

Valtra T234 ścina ubity śnieg dmuchawą Kahlbacher.

Valtra T234 usuwa śnieg pługiem Kahlbacher.

Ciągniki Valtra N123 i N154e na zapleczu budowlanym w gminie Schröcken.

Ciągnik Valtra N154e z pługiem Hydrac odśnieża wąskie drogi w okolicach Schröcken.

Valtra N154e z odśnieżarką Westa podczas pracy.

 

PRZECZYTAJ POZOSTAŁE
ARTYKUŁY NA BLOGU

WRÓĆ NA BLOGA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O VALTRA UNLIMITED

VALTRA UNLIMITED