share

Inteligentne rolnictwo – od hobby do dochodowego narzędzia

Początkowo Nils Olav Koppergård Grøstad korzystał z technologii inteligentnego rolnictwa głównie z ciekawości i na własny użytek. Obecnie Valtra Guide i Connect są narzędziami przydatnymi w codziennym życiu, a coraz więcej technologii trafia do jego gospodarstwa.

Nils Olav Koppergård Grøstad chce wykorzystać inteligentne rolnictwo, by zwiększyć rentowność działalności i móc skupić się na jakości tego, co dostarcza. Zdjęcie: Lars Ovlien.

 

„Początkowo myślałem, że wszystkie te nowinki technologiczne są drogie i uważałem je za hobby. Ale po kilku latach używania Valtra Guide jestem pewien, że koszty szybko się zwrócą”, wyjaśnia Nils Olav Koppergård Grøstad z Tranby w Norwegii.

W 2018 roku Grøstad wraz z żoną przejął od swoich rodziców gospodarstwo Øvre Søndre Sørsdal, którego główną działalnością jest produkcja mleka. Poza 550-tonowym kontyngentem mlecznym samodzielnie uprawia 1000 akrów trawy i zboża oraz kolejne 500 akrów wspólnie z innymi. W okresie prac polowych oferuje wynajem pojazdów, a w zimie odśnieżanie. 

„Jeżdżę Valtrą od 15 lat, odkąd w 2010 roku mój ojciec kupił model N92. Nadal go używam, głównie do codziennej pracy w stodole”.

Ponadto od 2024 roku Grøstad posiada ciągniki N175 oraz T234, które wkrótce zostaną zastąpione modelem T235. Oba pracują w terenie lub są wypożyczane. Wszystkie ciągniki posiadają przedni układ hydrauliczny, WOM i ładowacz.

„W nielicznych przypadkach, gdy coś się psuje, od razu otrzymujemy pomoc. Valtra to dobre ciągniki, a w ciągu ostatnich 15 lat wiele się zmieniło w zakresie komfortu i technologii. Jednak to serwis świadczony przez Akershus Traktør Mjøndalen jest najważniejszym powodem, dla którego jeździmy fińskimi ciągnikami”.

Od 2020 roku, kiedy zaczął korzystać z Valtra Guide, Grøstad stał się pasjonatem technologii.

„Przede wszystkim zacząłem od Valtra Guide i kontroli sekcji do nawożenia, bo pomyślałem, że zaoszczędzę pieniądze. Jednak kiedy już opanujesz technologię, szybko zdajesz sobie sprawę, że jesteś znacznie mniej zmęczony. Gdy nie musisz przez cały czas pilnować jazdy po prostej, możesz obserwować urządzenie w inny sposób i dostrajać je po drodze, aby uzyskać najlepszą możliwą jakość. Oszczędzasz też pieniądze zarówno na nakładach, jak i na oleju napędowym”. 

Nowy model T235, który Grøstad wkrótce otrzyma, będzie wyposażony między innymi w funkcję regulacji ciśnienia w oponach.

„Chodzi przede wszystkim o nacisk na podłoże i ślady po przejeździe. Używam już Valtra Connect, aby dokumentować, gdzie jeździłem i monitorować zużycie oleju napędowego. Valtra Guide wykorzystuję przy transporcie i rozrzucaniu obornika oraz koszeniu trawy – ogranicza mnie tylko wyobraźnia. Ważne jest, aby wykorzystać dostępną technologię w celu zwiększenia wydajności i rentowności” – podkreśla Grøstad.

Piętnastoletni model Valtra N92, który ojciec Nilsa Olava Koppergårda Grøstada kupił w 2010 roku, jest nadal używany – głównie w stodole.