share

Valtra Guide i Valtra Connect – Elementem rolnictwa precyzyjnego

Firma DanRoots używa 25 ciągników Valtra do uprawy marchwi na 2 900 hektarach na Półwyspie Jutlandzkim w Danii. System zdalnego monitorowania Valtra Connect okazał się doskonałym narzędziem do zarządzania tak dużą flotą ciągników, podczas gdy automatyczny układ prowadzenia Valtra Guide jest niezbędny do precyzyjnej pracy w międzyrzędziach marchwi na każdym etapie uprawy.

Właścicielem farmy DanRoots jest odpowiedzialny za pracę w terenie Peter Vestergaard wraz z ojcem Klausem. Początki 2 900-hektarowego gospodarstwa rozciągniętego w promieniu około stu kilometrów sięgają 1955 roku. 2/3 pól to gleby organiczne i ich powierzchnia ma w przyszłości wzrosnąć.

Automatyczny układ prowadzenia Auto-Guide jest kluczowy w koncepcji rolniczej firmy DanRoots, gdyż pozwala ciągnikom i kombajnom na jazdę wzdłuż tych samych linii.

Głównym produktem gospodarstwa jest marchew organiczna, wymagająca po ostatnim zbiorze pięcioletniego płodozmianu przed kolejnym siewem. W międzyplonie uprawiane są także fasola, żyto, jęczmień i owies. Oprócz marchwi, firma uprawia również inne warzywa korzeniowe, takie jak pasternak, buraki, pietruszka i karczochy jerozolimskie. Po zbiorze, warzywa korzeniowe są myte, sortowane według siedmiu różnych rozmiarów i pakowane. Następnie są sprzedawane przez grupę producencką do głównych sieci handlowych w Danii i Niemczech.

„Przeprowadzamy prawie wszystkie prace polowe wymagane w procesie uprawy warzyw korzeniowych, z wyjątkiem zbierania kamieni przed siewem. Jeśli chodzi uprawy zbożowe, prawie wszystkie prace wykonują firmy usługowe, za wyjątkiem uprawy pola”, mówi Peter Vestergaard.

Firma DanRoots jest w stanie zbierać świeżą marchew przez około dziesięć miesięcy w roku. Taki długi okres zbioru jest możliwy dzięki pokryciu pól grubą warstwą słomy w okresie późnej jesieni. Mówiąc ściślej, gospodarstwo zużywa około 35 000 dużych kostek słomy rocznie. Przygotowanie pól do siewu odbywa się w okresie od lutego do marca. Proces siewu jest w pełni zautomatyzowany wykonując trzy zagony w jednym przejeździe z czterema rzędami na każdym i z gęstością 100 nasion na metr w każdym rzędzie.

Precyzyjne rolnictwo wymaga precyzyjnych urządzeń

Koszt produkcji marchwi jest około dziesięciokrotnie wyższy niż uprawy zbóż, więc każdy hektar, ar, a nawet metr kwadratowy ma znaczenie.

„W poprzednim sezonie nasze ciągniki przepracowały 27 000 godzin, więc zużycie paliwa jest dla nas bardzo ważne.” mówi Peter Vestergaard.

„System Valtra Guide jest istotną częścią naszej koncepcji rolniczej. Używamy zaawansowanych technologicznie i zautomatyzowanych kombajnów, które są w stanie jechać wzdłuż tych samych linii, co ciągniki. Valtra Guide pozwala naszym operatorom skupić się na sterowaniu maszyn, a nie ciągnikiem. Staranne planowanie ścieżek przejazdowych umożliwia nam jak najlepsze wykorzystanie pól i zasobów”– wyjaśnia Peter Vestergaard.

Dysponując flotą 25 ciągników Valtra, pracujących na 2 900 hektarach w promieniu 100 kilometrów, równie niezbędny staje się system zdalnego monitorowania Valtra Connect.

„W minionym sezonie testowaliśmy system Valtra Connect i byliśmy bardzo zadowoleni z wyników. To doskonałe narzędzie do zdalnego monitorowania naszych ciągników. Dostęp do wszystkich danych o naszych poszczególnych ciągnikach za pośrednictwem Valtra Connect ułatwia również planowanie pracy. W zeszłym sezonie nasze ciągniki przepracowały 27 000 godzin, więc zużycie paliwa jest dla nas bardzo ważne. Mamy nadzieję, że wykorzystanie Valtra Connect do optymalizacji jazdy pomoże szkolić naszych kierowców, i zminimalizować zużycie paliwa”.

Peter Vestergaard zaznacza jednak, że zazwyczaj nie należy do pierwszych, którzy wdrażają nowe technologie. Umiejętności operatorów są ważniejsze niż automatyzacja, ale gdy zarówno technologia, jak i operatorzy są gotowi, mogą jeszcze lepiej wykorzystać nowe rozwiązania.

„Zmienna regulacja dawki wapna i potasu to nowa funkcja, która szczególnie mnie interesuje. Dotychczas te zabiegi wykonywała dla nas firma zewnętrzna. Ponieważ jesteśmy głównie gospodarstwem ekologicznym, technika oprysku i nawożenia nie była dla nas aż tak ważna”.

Flota ciągników Valtra, będąca na wyposażeniu DanRoots

1 x S374

10 x T214 Direct

2 x T203 Direct

2 x T193 HiTech

2 x N174 Direct

2 x T190

1 x T131

2 x 8950

1 x 8050

1 x 405

1 x 305

PRZECZYTAJ POZOSTAŁE ARTYKUŁY NA BLOGU

WRÓĆ NA BLOGA

ZOBACZ WIĘCEJ HISTORII NASZYCH KLIENTÓW

YOUTUBE