share

Rolnictwo – tak ryzykowne jak skok ze spadochronem?

Z uwagi na rosnącą presję wynikającą z rosnących kosztów paliwa i paszy nie dziwi fakt, że niektórzy rolnicy ulegają pokusie pójścia na skróty w kwestii bezpieczeństwa. Jednak mrożącą krew w żyłach prawdą jest to, że żadne doświadczenie związane z rolnictwem nie uchroni Cię przed wypadkami, jeśli nie zastosujesz odpowiednich działań w zakresie bezpieczeństwa. To, że nic się jeszcze nie zdarzyło, nie znaczy, że się nie zdarzy. Rolnictwo to ryzykowne zajęcie.

Czy skoczyłbyś z samolotu bez przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa?

Dane statystyczne mówią same za siebie. Praca na roli przez 14 dni jest tak samo ryzykowna jak skok ze spadochronem*. Nie rozważałbyś skoku z samolotu bez odbycia odpowiedniego szkolenia, sprzętu i kontroli bezpieczeństwa. Tymczasem każdego dnia rolnicy narażają się na podobny rodzaj ryzyka, nie zastanawiając się nad swoim bezpieczeństwem.

Badania nad społecznością rolniczą wykazały, że bezpieczeństwo jest głównym powodem zaniepokojenia wśród rolników. Ale jak sprawić, aby stale było ono najwyższym priorytetem? AGCO Parts nawiązało współpracę z Farm Safety Foundation (FSF) w Wielkiej Brytanii w celu określenia głównych powodów zaniepokojenia.

  • Widoczność. Proste działania, takie jak czyszczenie przedniej szyby lub zainstalowanie kamery cofania, mogą sprawić ogromną różnicę. Jeśli czegoś nie widzisz, nie możesz tego uniknąć.
  • Sposób myślenia. Poważne traktowanie bezpieczeństwa, każdego dnia. Akceptacja tego, że bezpieczeństwo to klucz do wykonania dobrej pracy.
  • Przez cały dzień, codziennie. Bezpieczeństwo to coś więcej niż akt wiary. Brak przeprowadzenia odpowiednich kontroli, szkoleń lub użycia odpowiedniego sprzętu do KAŻDEJ pracy to pozostawienie kwestii bezpieczeństwa przypadkowi. 
  • Zmęczenie. Lekceważenie lub brak zrozumienia oznak zmęczenia jest główną przyczyną wypadków w gospodarstwach rolnych.

Odśwież swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym


Pamiętaj o zagrożeniach związanych z pracą podczas transportu wozem asenizacyjnym lub w pobliżu napowietrznych linii energetycznych. Uzyskaj porady dotyczące dostrzegania oznak zmęczenia oraz tego, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w Twoim gospodarstwie rolnym. Te i inne kluczowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem zostały omówione w wielu praktycznych, przystępnie napisanych przewodnikach firmy AGCO Parts i Service. Bądź na bieżąco z tym, co musisz wiedzieć, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim w swoim gospodarstwie rolnym.

 

*lizby oparte na statystykach British Skydiving, HSE oraz ONS w Wielkiej Brytanii.