share

Trzy młode kobiety i ich wspólne hobby związane ze starymi ciągnikami Valmet

Anne Ronkainen, Inka-Milla Kekki i Jenna-Janika Kekki to trzy młode Finki, które dzięki zainteresowaniu klasycznymi ciągnikami Valmet stały się małym zjawiskiem w mediach społecznościowych i gwiazdami na lokalnych wydarzeniach dla ciągników. Choć niektórzy ludzie mogliby pomyśleć, że to dziwne, iż młode kobiety mogłyby zainteresować się starymi ciągnikami, Anne oraz dwie siostry Inka-Milla i Jenna uważają, że ich hobby jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie, biorąc pod uwagę to, że wszystkie wychowały się na wsi.

Anne Ronkainen, Inka-Milla Kekki i Jenna-Janika Kekki, jak zainteresowałyście się ciągnikami Valmet?

– Nasze rodziny zawsze były związane ze starymi ciągnikami, szczególnie Valmet. Zaprzyjaźniliśmy się kilka lat temu, po tym, jak na siebie wpadałyśmy na wydarzeniach kulturowych i związanych z ciągnikami. Jesienią 2016 r. połączyłyśmy siły i zaczęłyśmy nagrywać nasz pierwszy wspólny kalendarz świąteczny na YouTube. Bez żadnego szczególnego powodu ludzie zaczęli nazywać nas „Valmet Martat”, tak jak fińskie stowarzyszenie kobiet, i tak już zostało.

W jakie działania angażują się członkinie Valmet Martat?

– Uczestniczymy w wydarzeniach związanych z ciągnikami i kulturą w całej Finlandii, ale oczywiście w 2020 roku było ich mniej w związku z koronawirusem. Podczas gdy w typowym roku uczestniczymy w ponad 30 wydarzeniach, w zeszłym roku wzięłyśmy udział w mniej niż dziesięciu. Oprócz prezentowania naszych historycznych ciągników Valmet, demonstrujemy także stare metody pracy. Organizowałyśmy na przykład przejażdżki charytatywne na rzecz rodzin dzieci chorujących na raka i rezerwatu ptactwa w miejscowości Heinola. Naszym kolejnym projektem jest zaprezentowanie naszych Valmetów w domach opieki i wspieranie opiekunów. Imprezy te zawsze gromadzą innych miłośników z ich własnymi maszynami i programami. Zazwyczaj wydarzenia te trwały całe dnie, podczas których przejeżdżałyśmy od 60 do 200 kilometrów.

Jakie modele Valmet posiadacie?

– Każda z nas ma własnego Valmet 20. Ponadto, Inka-Milla ma maszynę leśną Valmet 872, która od czasu do czasu jest używana do zbiera-nia wykrotów i drewna na opał. Anne wciąż ma model Valmet 20, na którym jeździła, gdy była małym dzieckiem, a także HubbaBubbę – różowy Valmet 20 napędzana przez 1,9-litrowy silnik wysokoprężny pochodzący z Volkswagena Polo. Ojciec Anne również ma model Valmet 20, a ponadto Valmet 361D odziedziczony po ojcu. Matka Inka-Milli i Jenna-Janiki z kolei ma Valmet 502. W sumie nasze rodziny mają wiele ciągników, maszyn i projektów!

Anne Ronkainen, Jenna-Janika Kekki i Inka-Milla Kekki znane są jako Valmet Martat. Każda z tych młodych kobiet ma własny ciągnik Valmet 20 oraz inne zabytkowe maszyny.

Jakie macie inne hobby poza ciągnikami Valmet?

– Poza pracą i studiowaniem nie mamy czasu na wiele więcej. Anne jest z zawodu fińskim tłumaczem języka migowego, Inka-Milla studiuje rolnictwo, a Jenna-Janika jest w ostatniej klasie szkoły. Rodzina Inka-Milli i Jenna-Janiki zorganizowała również wiele wydarzeń w swoim ośrodku kultury Vanha Savotta, gdzie sprzedaje także tradycyjne ubrania. Valmet Martat to tylko grupa przyjaciół, nie żadne oficjalne stowarzyszenie ani przedsiębiorstwo.