share

Wzrost produktywności dzięki telemetrii

Telemetrią określa się bezprzewodowy transfer danych na odległość. W ciągu ostatniej dekady telemetria znalazła szerokie zastosowanie, również w rolnictwie. Jednak nie wszyscy patrzyli na ten trend przychylnie. Zadawali sobie pytanie, czy jest on naprawdę potrzebny. Przecież do tej pory dawaliśmy sobie doskonale radę bez komputerów i telemetrii. Niechęć do innowacji i konserwatywny sposób myślenia nie są niczym nowym.

Z czasów studenckich pamiętam zajęcia wykładowcy uczącego technologii maszyn rolniczych. Wypowiadał się na nich z otwartą niechęcią na temat ciągników wyposażonych w napęd na cztery koła. Przewidywał, że tego typu maszyny nie przyjmą się na rynku mimo początkowo dużego zainteresowania. Według niego rolnicy mieli szybko zdać sobie sprawę z braku potrzeby napędu przedniej osi, tym bardziej, że takie rozwiązanie zwiększało cenę ciągnika. Jednak rzeczywistość okazała się inna. Obecnie rynek ciągników z napędem na tylną oś wydaje się znikomy.

Niektórzy podobnie podchodzą do telemetrii. Trudno jednak nie dostrzec jej ogromnego potencjału. Spośród wielu zalet związanych z wydajnym transferem danych wyróżnić można usprawnienie procesów logistycznych, możliwość precyzyjnego zarządzania konserwacją maszyn oraz optymalizację zarządzania kosztami.

Telemetria jako narzędzie w walce ze zmianą klimatu i skutkami wzrostu zaludnienia

Zapotrzebowanie na nowe technologie cyfrowe w rolnictwie nigdy nie było wyższe.

W globalnej perspektywie wykorzystanie telemetrii może pomóc w osiągnięciu znaczących postępów w walce ze zmianą klimatu i skutkami wzrostu zaludnienia.

Dzięki niej operatorzy ciągników mogą uzyskać dostęp do zbiorczych danych pochodzących z całej floty maszyn za pośrednictwem np. smartfona czy komputera. Możliwość zarządzania nimi z jednego miejsca niewątpliwie pozwoli na zwiększenie produktywności. Nie trzeba długo czekać, aby płynne zarządzanie logistyką i możliwość elastycznego podejmowania decyzji na podstawie aktualnych danych znalazły odzwierciedlenie w lepszych wynikach finansowych.

Zastosowanie precyzyjnych technik uprawy w oparciu o dane dotyczące położenia gwarantuje osiągnięcie korzystniejszego stosunku nakładów do wyników. Telemetria może stanowić rozwiązanie problemu niskiej wydajności rolnictwa. Indywidualnie dopasowane produkty telemetryczne są odpowiedzią na specyficzne potrzeby i problemy każdego rolnika.

Już wkrótce pojawią się nowe zastosowania dla telemetrii

Jak często słyszymy w reklamach, „ale to jeszcze nie wszystko”. Stale ulepszany i coraz tańszy transfer danych sprzyja rozwojowi produktu. Jestem przekonany, że za pięć lat dzięki telemetrii będziemy mieć dostęp do rozwiązań, które podwyższą jakość naszego życia i wspomogą nas w codziennych obowiązkach w sposób, którego nawet nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić.

Aby nieprzerwanie iść na przód i rozwijać tę technologię w najbardziej produktywny sposób, musimy najpierw nauczyć się korzystać w pełni z tego, co oferuje nam obecnie. Rolnicy i wykonawcy muszą dogłębnie poznać obsługę sprzętu i oprogramowania, w które zainwestowali. W oparciu o opinie, krytykę i sugestie użytkowników specjaliści w dziedzinie telemetrii pracujący w naszym ośrodku technicznym są w stanie podjąć zdecydowane kroki w kierunku opracowania nawet bardziej zaawansowanych technologii.

Jednak w badaniach i rozwoju to ważne, aby nie tracić kontaktu z rzeczywistością. Najlepsze rezultaty może zagwarantować wyłącznie wsłuchiwanie się w głosy użytkowników oraz współpraca z producentami sprzętu rolniczego. Telemetria i technologia cyfrowa nie powinny stać się obszarem zdominowanym przez twórców oprogramowania i teoretyków. Telemetria powinna być rozwijana tak, aby w przyszłości pomogła dostarczyć użytkownikom praktyczne i łatwe do stosowania narzędzia, które wniosą rzeczywistą wartość dodaną.

 

Autorem tego posta jest niezależny dziennikarz zajmujący się tematyką rolniczą i leśną, który pracował również na kilku stanowiskach w firmie Valtra.

PRZECZYTAJ POZOSTAŁE
ARTYKUŁY NA BLOGU

WRÓĆ NA BLOGA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O CIĄGNIKACH VALTRA

CIĄGNIKI VALTRA