share

Pasja do działania inaczej

Dziesięć lat temu kilku pomysłowych inżynierów i techników z fabryki ciągników w Suolahti chciało sprawdzić, czy możliwe byłoby wyposażenie ciągników w jeszcze więcej opcji i akcesoriów. Przedsięwzięcie Unlimited Studio miało swoje początki jako skromny eksperyment, ale popularność, jaką zyskało, zaskoczyła nawet jego twórców. Obecnie jedna trzecia ciągników produkowanych w fabryce w Suolahti jest wyposażona w opcje Unlimited.

Unlimited Studio wyposażyło tysiące całkowicie unikalnych ciągników według indywidualnych preferencji klientów i do konkretnych zadań, takich jak utrzymanie dróg, prace kontraktowe w lesie, lotniska i siły obronne.

Petri Loukiala, kierownik Unlimited Operations, dorastał w gospodarstwie rolnym i początkowo dołączył do Valtry jako członek zespołu rozwoju produktu w dziale silników. Zafascynował go sposób, w jaki Valtra dostosowuje ciągniki w jak największym stopniu do indywidualnych zamówień klientów.

„Powstał pomysł, aby pójść jeszcze dalej w dostosowywaniu produktów i obsłudze klienta i zaoferować usługi pełnej personalizacji. Co by było, gdyby klienci mogli otrzymać wszystkie potrzebne im akcesoria i wyposażenie bezpośrednio z fabryki? W firmie uzgodniono, że należy zbadać, czy istnieje zapotrzebowanie na taką usługę. Już w pierwszych miesiącach zaczęliśmy otrzymywać zapytania z całego świata, mimo że początkowo planowaliśmy wypróbować tę ofertę tylko w Finlandii”, wspomina Loukiala.

Na początku nie było zaplecza, narzędzi ani nawet pracowników. Rozważano inne nazwy, takie jak Custom Equipment Center i VIP, jednak to właśnie określenie Unlimited (ang. nieograniczone) najtrafniej oddawało tę koncepcję. Pomysł polegał na tym, aby na przykład produkować różne ciągniki dla różnych krajów i różnych zadań.

„Pochodzę z gospodarstwa rolnego w pobliżu fabryki, ale nie wiedziałem prawie nic o firmie Valtra, kiedy zacząłem tu pracować”, mówi Johan Oikari, pierwszy technik pracujący w studio Unlimited.

„Początki w studio Unlimited były trudne, ponieważ robiliśmy części na zamówienie za niebieskimi plandekami w rogu hali. Potem dostaliśmy większy obszar, potem jeszcze większy, a teraz nawet ten robi się za mały. To, co najlepsze w pracy tutaj, to informacje zwrotne od klientów, różnorodność wykonywanych prac i nasz świetny zespół”.

Ciągniki indywidualne oraz produkcja małoseryjna

Unlimited Studio zasłynęło z produkcji w pełni spersonalizowanych ciągników. Pewien rolnik zlecił wykonanie specjalnych stopni do ciągnika, aby jego pies nie kaleczył sobie łap przy wchodzeniu do kabiny. Dla organizacji Young Farmers powstał ciekawy, różowy traktor, którym działacze podróżowali po kraju, prowadząc kampanię na rzecz rolnictwa i ciągnąc za sobą jacuzzi na przyczepie. Jednak znaczna część ciągników Unlimited ostatnimi czasy powstaje w ramach produkcji małoseryjnej.

„Krajowe siły zbrojne mogą na przykład zamówić dziesiątki lub setki podobnie wyposażonych ciągników, a duży wykonawca lub zarząd dróg może co roku zamawiać podobne ciągniki do prac związanych z utrzymaniem dróg. Nawet jeśli klientami są różni wykonawcy, często istnieją podobne rozwiązania dla prac związanych z utrzymaniem lasu, lotniska czy zadaniami komunalnymi”, mówi Loukiala.

W dzisiejszych czasach studio Unlimited posiłkuje się rozbudowaną siecią partnerów, będących ekspertami w specjalistycznych rozwiązaniach. •