share

TwinTrac usprawnia zbiór pistacji i migdałów

Bardziej ergonomicznie i o 10 procent szybciej

Valtra Spain nawiązała w 2023 r. współpracę z Uniwersytetem w Saragossie, aby wspólnie przeprowadzić test terenowy Valtra serii N. Głównym celem była ocena zalet systemu jazdy tyłem TwinTrac pod względem prędkości roboczej i ergonomii pracy operatora. Test zweryfikował zalety systemu TwinTrac podczas zbiorów drzew owocowych, a dokładniej na dwóch rodzajach plantacji: pistacjowej i migdałowej.

Valtra N155 z systemem jazdy tyłem TwinTrac obsługiwała otrząsarkę do zbioru migdałów.

 

TwinTrac to jedyny montowany fabrycznie i homologowany układ jazdy tyłem dostępny na rynku.

Prace żniwne przeprowadzono w dwóch warunkach roboczych: z siedziskiem nieobróconym i z siedziskiem obróconym. Pomiary czasu zbierania N155 zostały zebrane za pomocą osprzętu parasolowego do zbioru migdałów i pistacji.

Badania terenowe wyraźnie wykazały, że system TwinTrac, jedyny fabrycznie montowany i homologowany system jazdy tyłem na rynku, generuje oszczędności w nakładach na rolnictwo, takich jak nawóz czy nasiona, paliwo, a zwłaszcza czas pracy. Zbiór migdałów i pistacji był o około 10 % szybszy z TwinTrac niż bez jego zastosowania. Zużycie paliwa wyniosło zaledwie 8,21 litra na godzinę, a AdBlue 0,63 litra na godzinę.

Końcowy wniosek z badania: Paliwo: 8,21 l/h, AdBlue 0,63 l/h.

Zebrane migdały zostały rozładowane na przyczepę.

Znacznie lepsza ergonomia dla kierowcy

Ponadto, komfort traktorzysty był na zupełnie innym poziomie, ponieważ system jazdy tyłem pozwalał mu pracować przez cały czas bez obracania głowy lub tułowia. Podczas badania, 95 % typowego czasu, gdy traktorzysta musi obracać tułów lub głowę, dzięki zastosowaniu systemu TwinTrac został zredukowany do 0 %.

Sama seria N wyróżnia się wśród innych 4-cylindrowych ciągników, ponieważ pod względem konstrukcji podwozia i udźwigu działa jak ciągnik 6-cylindrowy, ale zapewnia większą wydajność i oszczędność paliwa dzięki mniejszej liczbie cylindrów. Seria N oferuje idealne połączenie rozmiaru, mocy, technologii i komfortu. Ponadto technologia inteligentnego rolnictwa gwarantuje, że seria N wykonuje większość prac z najwyższą wydajnością, kontrolą i komfortem na rynku.

 

Tekst Carlos Vilar, Sebastian Quijano Zdjęcia Sebastián Quijano

 

Dowiedz się więcej o serii N

SERIA N

Dowiedz się więcej o TwinTrac

TWINTRAC