share

60-lecie istnienia Valtra do Brasil

W Brazylii firma Valtra była prekursorem w wielu dziedzinach: W 1960 roku otworzyła pierwszą w kraju fabrykę ciągników, w latach 60. opracowała Fruteiro – pierwszy wąski ciągnik do uprawy kawy, w latach 80. Valmet 138-4 był pierwszym ciągnikiem z turbodoładowaniem na rynku brazylijskim i przez długi czas pozostawał najpotężniejszą dostępną na nim maszyną, w latach 90. Valtra wprowadziła pierwszą klimatyzowaną kabinę, zaś w 2010 roku zaprezentowała pierwszy w Brazylii ciągnik z przekładnią bezstopniową.

 

Budowa fabryki ciągników, ówcześnie przez firmę Valmet, rozpoczęła się w roku 1959 i postępowała w iście imponującym tempie. Gdy pojawiła się nagła potrzeba założenia fabryki w Brazylii, Valmet miał mniej niż dziesięć lat doświadczenia w produkcji ciągników w Finlandii. W czasach, gdy e-maili jeszcze nie było, komunikacja na duże odległości trwała bardzo długo. Niemniej jednak Valmet był już dużą firmą z odpowiednim doświadczeniem i zasobami, by zbudować fabrykę w terminie wyznaczonym przez rząd Brazylii. Jak się później okazało, fabryka została otwarta niecały rok po podjęciu wstępnej decyzji.

 

Pierwsza fabryka traktorów w Brazylii i pierwszy producent, który zaoferował na tym rynku napęd na 4 koła, turbodoładowanie, klimatyzowaną kabinę i bezstopniową skrzynię biegów.

Z racji, że dobrze rozpoczęła ona swoja pracę, już wkrótce mogła dalej rozwijać swoje fińskie modele ciągników tak, by jeszcze lepiej dostosować je do lokalnych warunków. Następnie fabryka rozpoczęła także eksport produkowanych w Brazylii pojazdów do innych krajów regionu, a nawet do Afryki. W rezultacie Valtra od dawna pozostaje jedną z najpowszechniejszych marek ciągników w Ameryce Południowej. Obecnie najpopularniejszym modelem jest Valtra BH 194 HiTech, który używany jest głównie w uprawie trzciny cukrowej. W tym segmencie rolnictwa Valtra tradycyjnie już zajmuje silną pozycję.

 

 

 

Impreza z okazji 60-lecia Valtra do Brasil odbyła się 10 lutego 2020 r. w fabryce w Mogi das Cruzes na północ od São Paulo.

Kombajny, opryskiwacze i narzędzia rolnicze

Obecnie oprócz ciągników o mocy od 69 do 375 koni mechanicznych, Valtra do Brasil oferuje także kombajny zbożowe, kombajny do trzciny cukrowej, opryskiwacze samojezdne i siewniki. Ogromne brazylijskie plantacje wykazują duże zapotrzebowanie na zaawansowane, zautomatyzowane układy prowadzenia firmy Valtra oraz inne rozwiązania dla rolnictwa precyzyjnego.

Valtra posiada sieć 252 dealerów i centrów serwisowych w Ameryce Południowej, w tym 166 w samej Brazylii. Dealerzy firmy Valtra często sprzedają także ciągniki rolnicze siostrzanej marki AGCO Challenger, które wyposażone są w gumowe gąsienice.

Aby uczcić 60. rocznicę powstania zakładu, 10 lutego w fabryce Mogi das Cruzes odbyła się impreza połączona z czterodniowym wydarzeniem internetowym Valtra Inova, które przyciągnęło aż 50 000 obserwujących.

PRZECZYTAJ POZOSTAŁE
ARTYKUŁY NA BLOGU

WRÓĆ NA BLOGA

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O CIĄGNIKACH VALTRA

CIĄGNIKI VALTRA