share

Najlepsze ciągniki do 400 KM dostępne w 2024 roku

W ciągu ostatnich kilku lat na rynku pojawiło się wiele nowych ciągników. Nieważne, czy jesteś rolnikiem, który chce wymienić ciągnik o większej mocy, czy usługodawcą rolnym, który chce wymienić kilka maszyn ze swojej floty, ten artykuł jest dla Ciebie. Przyjrzymy się w nim dwóm najnowszym sześciocylindrowym ciągnikom Valtra.

Na co zwrócić uwagę w ciągniku o mocy 200-400 KM

Bez wątpienia to moc jest pierwszym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze nowego ciągnika. Jeśli przyjmiemy, że ciągnik będzie wykorzystywany do prac polowych z użyciem dużych maszyn towarzyszących w dużych gospodarstwach rolnych lub spółdzielniach, naturalnym wyborem będzie sześciocylindrowy ciągnik o mocy powyżej 200 KM. Przy wyborze ciągnika, w który zamierzamy zainwestować nasze ciężko zarobione pieniądze, należy jednak wziąć pod uwagę koszty, komfort kierowcy, zastosowanie technologii inteligentnego rolnictwa, oszczędność paliwa i łatwość manewrowania. Poniżej znajduje się kilka najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

1. W ostatecznym rozrachunku liczy się tylko całkowity koszt posiadania.

Cena ciągnika nie zawsze odzwierciedla koszt jego eksploatacji przez cały okres użytkowania. Nieoczekiwane przestoje mogą okazać się bardzo kosztowne z uwagi na zmniejszenie plonów, brak możliwości zebrania plonów w szczytowym okresie i stracone roboczogodziny. W budżecie należy uwzględnić także koszty bieżacego serwisowania. Na szczęście Connect, Care & Go od Valtra pozwalać skutecznie zapobiegać nieplanowanym przestojom oraz uwzględnić serwisowanie w budżecie. Na koszty eksploatacji ciągnika w dłuższej perspektywie wpływają także koszty środków produkcji i paliwa. Wybór maszyny wyposażonej w odpowiednią technologię pomoże je zmniejszyć. Ciągniki Valtra Serii Q i Serii S wyposażone są w rozwiązania inteligentnego rolnictwa, dzięki którym można zaoszczędzić czas, środki produkcji i paliwo, a jednocześnie maksymalnie zwiększyć plony. 

2. Komfort kierowcy – ciągniki z najlepszymi kabinami oferujące maksymalną płynność jazdy

Długie godziny spędzone w ciągniku nie należą do przyjemnych, jeśli latem panuje w nim upał, zimą mróz, a sama jazda przypomina prowadzenie roweru z kwadratowymi kołami. Dobra kabina z klimatyzacją to podstawa. Zarówno seria S, jak i Q firmy Valtra są wyposażone w 12 regulowanych otworów wentylacyjnych, które zapewniają równomierną dystrybucję chłodnego, czystego powietrza po całej kabinie (nie tylko w kierunku kolan!). Zawieszenie przedniej osi Aires, odpowiednie mechanicznie zawieszenie kabiny i słynne zawieszenie kabiny Autocomfort sprawiają, że ciągniki Valtra bardzo dobrze się prowadzi. 

3. Prosta obsługa – technologia, która upraszcza pracę

Automatyczne prowadzenie, zarządzanie na uwrociach i łączność to podstawowe inteligentne funkcje rolnicze, które powinien oferować każdy nowy ciągnik. Im większe gospodarstwo i im dłuższy czas użytkowania ciągnika, tym więcej może zaoszczędzić właściciel. Dlatego administratorzy dużych gospodarstw rolnych i usługodawcy powinni maksymalnie wykorzystać możliwości oferowane przez technologię inteligentnego rolnictwa. Oprócz poziomu precyzji i autonomii, należy koniecznie wziąć pod uwagę łatwość obsługi. Wszystkie ciągniki Valtra o mocy od 200 do 400 KM są wyposażone w jeden z najlepszych w branży interfejsów użytkownika SmartTouch, który umożliwia szybką i łatwą zmianę zadań i profilu operatora. SmartTouch zaprojektowano tak, aby korzystanie z niego było tak łatwe, jak ze smartfona – wystarczy dwa razy dotknąć ekranu lub przesunąć palcem, aby uzyskać dostęp do dowolnych ustawień. Valtra oferuje również jedne z najprostszych w obsłudze technologii inteligentnego rolnictwa na rynku. Valtra Guide to najłatwiejszy w użyciu system automatycznego prowadzenia ciągnika GPS, który dzięki funkcji Asystenta Linii Prowadzenia zwiększa wydajność pracy na całym polu, w tym na uwrociach. The best 200-400 hp tractors in 2024

Nowa Valtra serii S 6. generacji – The Boss.

Nowa seria S szóstej generacji, zaprezentowana po raz pierwszy publicznie na targach Agritechnica w listopadzie 2023 r., jest wyposażona w robiący wrażenie silnik AGCO Power o pojemności 8,4 litraprzekładnię bezstopniową (CVT) o mocy do 420 KM. Silnik nie nagrzewa się i nie zanieczyszcza środowiska, ponieważ nie dochodzi do recyrkulacji spalin, a filtr cząstek stałych (DPF) znajduje się w jednym pakiecie selektywnej redukcji katalitycznej (SCR)/DPF. Skutkuje to mniejszym obciążeniem cieplnym wewnątrz komory silnika. Zużycie paliwa jest mniejsze, ponieważ ciepło spod maski nie jest wypychane w kierunku przedniej szyby, co zwiększyłoby potrzebę korzystania z klimatyzacji, a tym samym zwiększyłoby zużycie paliwa!

Nowa seria S została zaprojektowana i wyprodukowana w Finlandii z typową dla tego kraju dbałością o jakość. Wszystkie modele serii S szóstej generacji są teraz dostępne z możliwością personalizacji Valtra Unlimited, a także z cieszącymi się popularnością opcjami wyposażenia kabiny TwinTrac i SkyView.

Seria S jest dostępna w 6 modelach o mocy od 280 KM do 420 KM. Dzięki masie podstawowej wynoszącej 12 000 kg, maksymalnej masie całkowitej do 18 ton i rozstawowi osi wynoszącemu 3093 mm, ciągniki Serii S doskonale nadają się do pracy z osprzętem zaczepianym w dużych gospodarstwach. Nawet duży, trudny w obsłudze osprzęt rolniczy nie sprawia problemów dzięki doskonałej mocy i wydajnemu układowi hydraulicznemu. Dostępne są dwie opcje układu hydraulicznego: opcja ECO o wydajności 200 litrów na minutę (l/min), w której szczytowy przepływ osiągany jest już przy 1650 obrotach na minutę (r/min), oraz opcja 200 l/min + 200 l/min do pracy z bardzo dużym zapotrzebowaniem na olej. 

Valtra serii Q Series – Pracuje jak Bestia. Myśli jak Zawodowiec! 

Valtra serii Q została wprowadzona na rynek pod koniec 2022 roku i przyciągnęła wiele uwagi ze strony prasy i klientów. Seria Q zdobyła już nagrody FARM MACHINE 2023 i Red Dot. Jest dostępna w 5 modelach o mocy od 230 KM do 305 KM. Seria Q jest kompaktowa jak na ciągnik o więszej mocy, z rozstawem osi 3050 mm i stosunkowo niską masą własną 9200 kg oraz maksymalną masą całkowitą wynoszącą 16 000 kg. Jest wyposażona w 6-cylindrowy silnik AGCO Power o pojemności 7,4 litra bez recyrkulacji spalin i, podobnie jak seria S, w przekładnię bezstopniową (CVT). Takie połączenie wykorzystuje naszą koncepcję ECOPower, która zapewnia stały moment obrotowy od 1500 do 1800 obr/min i osiągnięcie maksymalnej mocy przy 1850 obr/min. Podobnie jak seria S, seria Q również jest wyposażona w pompę hydrauliczną ECO o wydajności 200 l/min, oferującą maksymalny przepływ przy 1650 obr/min, co przekłada się na oszczędną pracę układu hydraulicznego. 

Porównanie ciągników Valtra serii Q i serii S

 

Valtra serii Q

5. generacji

Valtra serii S 

6. generacji

Miejsce produkcji Suolahti, Finlandia Suolahti, Finlandia
Pojemność skokowa silnika 7.4 litra  8.4 litra
Zakres mocy 230 do 305 KM 280 do 420 KM
Maksymalny moment obrotowy z doładowaniem 1280 Nm 1750 Nm

Przekładnia

CVT CVT
Zawieszenie osi przedniej

Zawieszenie osi przedniej Aires

 

Zawieszenie kabiny

Valtra Autocomfort lub mechaniczne

Valtra Autocomfort lub mechaniczne

Przeglądy serwisowe co

600 godz.

500 godz.

Wymiana oleju przekładni

1800 godz.

2000 godz.

Promień skrętu

6.7 m

8.2 m

Masa podstawowa

9200 kg

12000 kg

Maksymalna masa brutto

16000 kg

16000/18000 kg (40/50 km/h)

Rozkład masy (przód/tył)

41%/59%

45%/55%

Rozstaw osi 

3050 mm

3092 mm

Wysokość

3340 mm

3486 mm

Natężenie przepływu w instalacji hydraulicznej

200 l/min (ECO)

200 l/min (ECO) lub 200 l/min + 200 l/min

Maksymalny przepływ hydrauliczny osiągnięty przy

1650 r/min

1650 r/min (ECO)

Nośność podnośnika przedniego

4800 kg

5800 kg

Nośność podnośnika tylnego

10000 kg

12000 kg

Całkowita powierzchnia szyby

6.5 m2

6.5 m2

Kąt wycieraczki przedniej szyby

270o

270o

Kąt wycieraczki bocznej

180o

180o

Układ jazdy tyłem

Opcjonalnie montowany fabrycznie układ jazdy tyłem TwinTrac 

Opcjonalnie montowany fabrycznie układ jazdy tyłem TwinTrac 

Personalizacja

Valtra Unlimited – wszystkie modele

Valtra Unlimited – wszystkie modele

Chcesz je przetestować?

Aby odbyć jazdę testową Valtrą serii Q lub Valtra S, skontaktuj się z lokalnym dealerem lub zamów jazdę próbną za pomocą poniższego formularza.

Umów jazdę testową