share

Dziesięć największych korzyści Inteligentnego Rolnictwa

Poprzednio omówiliśmy historię Inteligentnego Rolnictwa i to, jak inwestowanie w podstawowe technologie może przybliżyć Cię do świata nowoczesnych rozwiązań, jednocześnie chroniąc Twoją inwestycję. Tym razem przedstawiamy na blogu kilka najważniejszych argumentów przemawiających za Inteligentne Rolnictwo oraz tłumaczymy, jak można zaoszczędzić czas, pieniądze i zasoby, jednocześnie dbając o środowisko i zwiększając zyski.

 

Większa dokładność

 

Jedną z najczęściej wymienianych korzyści płynących ze Smart Farming jest większy poziom precyzji. Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, o ile dokładniejsza jest technologia Smart Farming w porównaniu z tradycyjnymi metodami, ponieważ stosowane systemy satelitarne automatycznego prowadzania mają różne poziomy dokładności w przedziale od +/-30 cm do +/- 2 cm. Ponadto, różne zadania i narzędzia wymagają różnych nakładek. Na przykład, ręczne kierowanie podczas koszenia powoduje nakładki na poziomie około 30 cm. Przy systemie automatycznego prowadzenia, takim jak Valtra Guide, jest to zaledwie 5 cm. W przypadku rozsiewania nawozu nakładka na uwrociach przy ręcznym kierowaniu może wynieść ok. 5%. Z Valtra Guide i Section Control nakładki można zredukować do 0%.

Valtra Guide radykalnie zmniejsza nakładki, zwiększając dokładność.

 

Większa wydajność pracy

Jedną z największych zalet Smart Farming jest możliwość zaoszczędzenia cennego czasu. Ciągniki samojezdne wykorzystują oprogramowanie do automatycznego prowadzenia ciągnika wzdłuż linii wyznaczających drogę. Oprogramowanie do automatycznego prowadzania, takie jak Valtra Guide, pozwala zaoszczędzić do 5% czasu.

 

Większa wydajność paliwa

Smart Farming pozwala rolnikom na znacznie większą precyzję. Dzięki ograniczeniu nakładek do wykonania zadania potrzeba mniej przejazdów, co zmniejsza całkowitą odległość, jaką pokonuje ciągnik, aby wykonać pracę. To nie tylko oszczędność czasu, ale również paliwa. Zmniejszenie liczby zadań takich jak koszenie tylko o jeden przejazd może przynieść skumulowany efekt na obszarze wielu hektarów.

 

Mniejsza ilość materiałów eksploatacyjnych

Tradycyjne metody uprawy często prowadzą do stosowania zbyt małej lub zbyt dużej ilości oprysków. Technologie Smart Farming są w stanie ograniczyć ten problem poprzez automatyczne wyłączanie sekcji opryskiwacza, gdy ciągnik napotyka uwrocia. Section Control Valtra pozwala zaoszczędzić średnio 5–10% kosztów nawożenia poprzez ograniczenie nakładek do 0%.

Różne warunki wymagają różnych metod. Gleba i topografia mogą się różnić w obrębie jednego pola a wraz z nimi zapotrzebowanie na oprysk lub nawóz. Sterowanie zmienną dawką automatycznie reguluje przepływ oprysku zgodnie z zaleceniami zapewniając, że określona ilość dotrze we właściwe miejsce. Oprócz zmniejszenia strat i kosztów, poprawia to również wydajność.

 

Większe plony

Nadmierne i niedostateczne opryskiwanie wpływa na jakość plonów, powodując powstawanie połaci spalonych upraw, hamując wzrost roślin i pogarszając ich jakość. Eliminując nakładki czy pominięcia za pomocą systemu Section Control, rolnicy mają gwarancję jednolitych i zdrowych upraw, co pozwala maksymalizować plony. Stosując Valtra Guide można natomiast uniknąć nadmiernego wysiewu. Tradycyjne metody rolnicze polegają na ręcznym włączaniu i wyłączaniu siewników przez kierowcę. Może to prowadzić do błędów i podwójnego obsiewania obszarów na uwrociach. W takim przypadku na jednym obszarze zacznie wzrastać zbyt wiele roślin, które będą musiały konkurować ze sobą o światło, wodę i składniki odżywcze. Nieuchronnie doprowadzi to do zmniejszenia plonów na tych obszarach.

System automatycznego prowadzania Smart Farming pozwala kierowcy skoncentrować się na wykonywanej pracy, zmniejszając stres i oszczędzając energię na prace wymagające większej uwagi i dokładności, np. czynności na uwrociach.

 

Mniejszy stres kierowcy

Praca długimi godzinami i koncentrowanie się na utrzymaniu prostej linii podczas sterowania maszynami mogą być stresujące. Smart Farming może zmniejszyć stres związany z codzienną pracą na wiele sposobów. System automatycznego prowadzania dba o utrzymanie prostego kursu, pozwalając kierowcy skupić się na narzędziu i zadaniu do wykonania. Funkcja Section Control eliminuje wszelkie kłopoty związane z włączaniem i wyłączaniem opryskiwacza.

 

Łatwe użytkowanie

Oczywiście technologia musi być łatwa w użyciu, jeśli ma rzeczywiście zmniejszyć stres kierowcy. Narzędzia Smart Farming wykorzystują połączenie ISOBUS, co oznacza, że każda maszyna może być podłączone do ciągnika za jednym ruchem. Wystarczy przyłączyć maszynę, podłączyć ISOBUS i gotowe! Podłokietnik Valtra SmartTouch może sterować technologiami Smart Farming za pomocą prostego interfejsu ekranu dotykowego i joysticka, który jest łatwiejszy w obsłudze niż smartfon. Zważywszy, że wszystkie funkcje są sterowane z tego jednego prostego urządzenia, nie ma potrzeby organizowania szkolenia z obsługi wielu urządzeń i interfejsów.

 

Łatwiejsze rejestrowanie i raportowanie

Prowadzenie dzienników, rejestrowanie zadań i raportowanie może być czasochłonne i często niezbyt przyjemne. Dzięki Smart Farming zadania są automatycznie rejestrowane i mogą być bezprzewodowo przesyłane. Dzięki automatyzacji zbierania i przesyłania danych za pomocą Farm Management Information System (FMIS) możesz mieć pewność, że wszystkie Twoje dane będą aktualne i dokładne. Wystarczy kilka prostych kliknięć, aby uzyskać dane historyczne i zautomatyzować tworzenie dokumentów za pomocą narzędzi takich jak TaskDoc.

Smart Farming umożliwia automatyczne zbieranie danych i synchronizację z oprogramowaniem FMIS.

 

Łatwiejsze prognozowanie finansowe

Dzięki centralnemu zarządzaniu wszystkimi tymi informacjami za pomocą oprogramowania FMIS można łatwo sprawdzić, jak długo zajmą zadania, ile paliwa i surowców jest potrzebnych oraz jak wyglądają plany kosztów. Inteligentne systemy telemetryczne, takie jak Valtra Connect, umożliwiają wysyłanie danych diagnostycznych do partnerskich serwisów w celu wcześniejszego zaplanowania potrzeb serwisowych, by zapobiec nieplanowanym przestojom.

 

Większy nacisk na ochronę środowiska

Smart Farming jest w stanie pomóc w ochronie środowiska na wiele sposobów – od ograniczenia strat związanych z opryskiwaniem po poprawę gospodarki paliwem. Dzięki zmniejszeniu liczby przejazdów potrzebnych do wykonania zadań i ograniczeniu zawracania na uwrociach możliwe jest zminimalizowanie zjawiska zagęszczania gleby.

Pobierz broszurę o Inteligentnym Rolnictwie

Pobierz