share

Jak przygotować ciągnik na przyszłość?

W naszym poprzednim artykule Inteligentne rolnictwo: Krótka historia przedstawiliśmy ewolucję technologii Smart Farming i opowiedzieliśmy, jak rolnictwo staje się coraz bardziej inteligentne. W tym artykule opisujemy, dlaczego to ważne, by Twój następny ciągnik Valtra był przyotowany na przyszłośc już na etapie produkcji oraz i jak to zrobić.

Nawet jeśli jeszcze nie rozważasz stosowania technologii Smart Farming, istnieje kilka powodów, dla których warto zainwestować w tę przyszłościową technologię. Jednorazowy zakup umożliwiający uniknięcie późniejszych wydatków to rozsądne rozwiązanie dla mądrego rolnika. Zapewniając zgodność Twojego następnego ciągnika Valtra z podstawowymi wymaganiami technologii Smart Farming, możesz:

  • Zwiększyć elastyczność i poszerzyć przyszłe możliwości wyboru wyposażenia
  • Łatwiej wdrożyć Smart Farming dzięki późniejszym modernizacjom
  • Zwiększyć zakres narzędzi i prac
  • Zmaksymalizować przyszłe zyski
  • Chronić swoją inwestycję i wartość ciągnika
  • Natychmiast zacząć korzystać z wielu funkcji systemu SmartTouch

Podłokietnik Valtra SmartTouch

Co oznacza przygotowanie ciągnika na przyszłość

By w pełni wykorzystać możliwości Inteligentnego Rolnictwa, Twój ciągnik musi „potrafić” cztery podstawowe rzeczy: dokładnie określać swoje położenie, autonomicznie sterować swoim ruchem, komunikować się z narzędziami oraz gromadzić i przesyłać dane. Możliwość wykonywania tych czynności bazuje na specjalistycznej technologii. Bez niej Twój ciągnik nigdy nie będzie „inteligentny”. Niektóre z tych technologii mogą być zamontowane po zakupie. Jednak takie elementy jak układ kierowniczy mogą być zamontowane tylko w procesie produkcji. Decydując się na doposażenie ciągnika w podstawowe wyposażenie wspierające inteligentne technologie w momencie jego zakupu, umożliwiasz jego późniejszą modernizację. To podstawowe wyposażenie nazywamy „przygotowaniem do Valtra Guide”.

Różnica między przygotowaniem do Valtra Guide, a pełnym pakietem Valtra Guide

Pełen pakiet Valtra Guide zawiera wszystko, czego potrzebujesz do wdrożenia Inteligentnego Rolnictwa. Obejmuje on odbiornik sygnału satelitarnego i kontroler automatycznego prowadzenia umieszczone w skrzynce na górze ciągnika, jak również układ kierowniczy i terminal SmartTouch zainstalowane wewnątrz ciągnika. Pakiet "przygotowanie do Valtra Guide" obejmuje tylko wyposażenie, które znajdują się wewnątrz ciągnika.

Podstawowe wymagania dla przygotowania Twojego następnego ciągnika Valtra na przyszłość

Przygotowanie do Valtra Guide obejmuje do trzech podstawowych technologii: sterownik układu kierowniczego, zawór sterujący i interfejs SmartTouch. Sterownik układu kierowniczego CAB ECU jest jednostką przetwarzającą informacje o układzie kierowniczym i wysyłającą polecenia do zaworu sterującego PVED-CC, który steruje ruchem ciągnika. Terminal SmartTouch jest mózgiem, który kalibruje, konfiguruje i kontroluje system, jak również przechowuje wszystkie dane dotyczące pola, takie jak linie jazdy, obszary robocze czy granice pola. Mimo że nie daje to pełnych możliwości Valtra Guide, ten podstawowy zestaw trzech komponentów może zostać rozszerzony w celu wdrożenia technologii Smart Farming. Bez niego taka możliwość nie istnieje.

Porozmawiaj z dealerem o przygotowaniu ciągnika do nawigacji Valtra Guide

Dlaczego warto zadbać o przygotowanie ciągnika na przyszłość

Jak można się domyślić, elementy takie jak zawór sterujący i interfejs SmartTouch są instalowane podczas montażu ciągnika. Wyposażenie w przygotowanie do Valtra Guide umożliwia zakup pełnego osprzętu Valtra Guide w późniejszym czasie. Zakup przygotowania do Valtra Guide razem z ciągnikiem jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Wielu lokalnych dealerów prowadzi akcje zachęcające do zakupu przygotowania ciągnika do Valtra Guide. Porozmawiaj z dealerem w celu poznania dokładnych kosztów zakupu wyposażenia Twojego ciągnika.

Późniejsze doposażenie ciągnika w urządzenia do automatycznego prowadzenia jest praktycznie niemożliwe. Wymaga to rozebrania znacznej części ciągnika w celu zamontowania wyposażenia. Dlatego Valtra nie wspiera tego rozwiązania. Technologia Inteligentnego Rolnictwa stale się rozwija, a korzyści z niej płynące poszerzają. System Valtra Guide wykorzystuje technologię Fuse, co oznacza, że działa w całej flocie gospodarstwa i we wszystkich operacjach oraz jest kompatybilny z oprogramowaniem do zarządzania. Bez przygotowania do Valtra Guide ryzykujesz utratę nie tylko obecnych, ale i przyszłych korzyści płynących z Inteligentnego Rolnictwa.

Możliwość późniejszej modernizacji Twojego ciągnika poprzez przygotowanie go do współpracy z Valtra Guide umożliwia również ochronę Twojej inwestycji. Być może nie zamierzasz teraz wdrażać rozwiązań Inteligentnego Rolnictwa. Jednak gdy zechcesz sprzedać ciągnik, będzie on bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców, jeśli będzie można go łatwo przystosować do pracy w systemie Smart Farming, co zmaksymalizuje jego potencjalną wartość dla przyszłych nabywców.

Podejmij mądrą decyzję

Jeśli zamierzasz w przyszłości wdrożyć rozwiązania Smart Farming, warto zainwestować w przyszłościowy ciągnik, który może rozwijać się wraz z Tobą i Twoim gospodarstwem. Nawet jeśli nie zamierzasz wdrażać rozwiązań Inteligentnego Rolnictwa, warto przemyśleć ochronę wartości ciągnika jako inwestycji i zdecydować się na technologię, która sprawi, że będzie on bardziej atrakcyjny dla przyszłych nabywców. Tak czy inaczej, warto zapytać swojego dealera, czy Twój kolejny ciągnik Valtra jest przygotowany do Valtra Guide.