share

Nie zapominajmy, o co naprawdę chodzi w rolnictwie

Zarządzanie gospodarstwem i bycie rolnikiem to całodobowa praca. Po prostu ma się to we krwi. Twoje ulubione miejsce na ziemi to pole, pośrodku Twoich upraw. Sprawdzasz ich jakość i chcesz jak najlepiej kontrolować i poprawiać warunki gruntowe. Jako rolnik, nie chcesz zbyt długo siedzieć za biurkiem ani mieć do czynienia z nawałem obowiązków administracyjnych. Po prostu nie masz na to czasu. Masz skupiać się na produkcji najlepszych upraw. Niestety jest to coraz trudniejsze. Przemysł rolny jest przytłoczony przez różnego rodzaju akty prawne i regulacje, które odciągają Cię od Twojej głównej działalności i prawdziwej pasji.

To oczywiste, że ta sytuacja musi się zmienić, tylko jak? Tyle rzeczy pozostaje poza naszą kontrolą, ale skupmy się nad tym, co możemy kontrolować... Jako światowy dostawca rozwiązań finansowych w branży sprzętu rolniczego, uważnie śledzimy rynek. Obserwujemy też inne branże. Dzięki tak szerokiej perspektywie jesteśmy na bieżąco z najnowszymi światowymi trendami. Jednym z nich jest serwicyzacja. Pod tym trudnym słowem kryje się rozwiązanie finansowe o olbrzymim potencjale.

Możliwości serwicyzacji

Idea serwicyzacji towarzyszy nam od lat 90. ubiegłego wieku, ale dopiero teraz zaczęła cieszyć się prawdziwym zainteresowaniem. Już niedługo będzie kolejnym wielkim przełomem w branży sprzętu rolniczego. Serwicyzacja kładzie nacisk nie na posiadanie produktów, ale na ich używanie. To rozwiązanie zdążyło się już dobrze zadomowić w wielu branżach, na przykład motoryzacji, transporcie materiałów czy przemyśle rozrywkowym. Dlaczego serwicyzacja jest taka popularna? Bo wychodzi naprzeciw zmieniającym się potrzebom. W przemyśle rolnym może pomóc rolnikom mądrzej wykorzystać czas i pieniądze. W dzisiejszych czasach niektórzy rolnicy nie dążą już do posiadania drogiego sprzętu. Zamiast tego chcą mieć dostęp do sprzętu w takim momencie i miejscu, w którym jest im potrzebny, a ponadto korzystać z usług serwisowych, które ułatwiają im pracę.

Elastyczność i płynność jako klucz do sukcesu

Światowa gospodarka jest w recesji. Dotyczy to różnych jej sektorów, w tym rolnictwa. Wystarczy pomyśleć o rosnących obawach związanych z ochroną środowiska i budżetem potrzebnym, by nadążyć za rozwiązaniami cyfrowymi.  Albo o braku wykwalifikowanych pracowników. Nie wspominając już o eksporcie, który mocno ucierpiał w wyniku recesji, presji finansowej wywołanej obniżonymi cenami produktów, wymaganiach dotyczących zgodności czy konkurentach, którzy działają efektywniej i na większą skalę.

To jasne, że aby zapewnić sobie przyszły sukces, rolnicy są zmuszeni do zmiany dotychczasowego sposobu pracy. Najważniejsza będzie tutaj elastyczność i płynność. Serwicyzacja ma obie te cechy, dzięki czemu może okazać się bardzo pomocna. Pozwala rolnikom skupić się na uprawach, zapewnia przejrzystość kosztów i elastyczność, a także dostęp do najnowszego sprzętu i usług. Dzięki serwicyzacji rolnik może oszczędzić czas i nerwy przy zakupie i utrzymaniu sprzętu rolniczego. Brzmi nieźle? Ale jak możesz z tego wszystkiego skorzystać?

Jak wykorzystać serwicyzację

Tak naprawdę są 4 złote zasady, których należy się trzymać, ale punktem wyjścia jest zmiana sposobu myślenia. Trzeba kupować to, co zyskuje na wartości, a wypożyczać to, co traci wartość. Takie podejście zwiększa efektywność i zapewnia stały dostęp do najnowszych technologii w rolnictwie.

Pierwsza złota zasada:

Nie skupiaj się tylko na sprzęcie, pomyśl raczej o usługach, które usprawnią Twoją działalność. Dzięki temu możesz wybierać oferty dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb, które zapewniają przejrzystość i przewidywalne koszty eksploatacji.

Druga złota zasada:

Dzięki kompleksowym rozwiązaniom możesz korzystać z nowego sprzętu, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko związane z własnością. Pomyśl na przykład o tym, że najnowsza technologia daje możliwość zwiększenia wydajności i jeśli z niej nie skorzystasz, możesz utracić taką szansę. Albo nie być w stanie spełnić nowych norm emisji.

Trzecia złota zasada:

Dzięki nowym technologiom związanym z inteligentnym rolnictwem możesz znaleźć się w ścisłej czołówce swojej branży. Niestety, inwestowanie w takie technologie jest zazwyczaj kosztowne. Dzięki nowym rozwiązaniom finansowym, takim jak kompleksowy leasing, stają się one bardziej przystępne, a ryzyko prowadzenia działalności się zmniejsza.

Czwarta złota zasada:

Zacznij czerpać korzyści ze spersonalizowanych planów płatności, dostosowanych do Twoich przychodów, które są różne w zależności od okresu. Pozwala to zachować dodatni przepływ środków pieniężnych przez cały rok. Wyobraź sobie, że możesz zacząć spłatę już po żniwach. Dzięki temu nie będziesz odczuwać tak dużej presji związanej z ryzykiem utraty płynności i zaczniesz myśleć o strategicznych inwestycjach, które przełożą się na długoterminowy sukces Twojej firmy.

Nowa rzeczywistość będzie inna niż ta sprzed kryzysu. Także w przemyśle rolnym. Ale nie skupiajmy się tylko na ograniczeniach i wyzwaniach. Pomyślmy raczej o możliwościach. Serwicyzacja może okazać się bardzo pomocna. To rozwiązanie pozwoli Ci skupić się na podstawowej działalności i Twojej prawdziwej pasji, czyli uprawie roślin, a przecież o to właśnie chodzi w rolnictwie.