share

Znaczenie rolnictwa węglowego

Węgiel, rozumiany jako dwutlenek węgla, jest dziś gorącym tematem. Redukcja emisji CO2, pochłanianie CO2 czy  kredyty węglowe – oto skutki rosnącego nacisku władz i konsumentów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Debata o emisjach „węglowych” robi się doprawdy gorąca. Co stanie się jednak z węglem, gdy przyłożyć do niego ciepło i ciśnienie? Obraca się w diament. W tym odcinku bloga zajmiemy się pojęciem „rolnictwa węglowego” i odpowiemy na szereg pytań czytelników związanych z tym zagadnieniem. Czym jest rolnictwo węglowe? Jakie zalety ma rolnictwo węglowe? W jaki sposób przejść na rolnictwo węglowe? Czy rolnictwo węglowe jest opłacalne? W jaki sposób produkty i usługi Valtra mogą przydać się w rolnictwie węglowym? Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego warto przejść na rolnictwo węglowe, przeczytajcie nasz artykuł.

 

Orlica to chwast dla wielu hodowców górskich, ale jako główny składnik beztorfowych kompostów Dalefoot firmy Barker and Bland Ltd, stał się dochodową uprawą.

Rolnictwo węglowe – podstawowe informacje

Można potraktować węgiel jako swoistą walutę za energię. Można ją wydawać (co oznacza spalanie paliw kopalnych i emisję CO2 do atmosfery) lub oszczędzać (przez co rozumie się wchłanianie dwutlenku węgla
z powietrza przez rośliny i „zamknięcie go” w ich komórkach).W odpowiednich warunkach da się wręcz zamknąć dwutlenek węgla w glebie, i to na długi czas.

Rolnictwo węglowe to szereg technik rolniczych, których celem jest usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery i zatrzymanie go w surowcach roślinnych oraz glebie. Gleba jest zasadniczo jednym z najcenniejszych surowców dla cywilizacji. O ile rolnictwo pozahodowlane odpowiada mniej więcej za 15% nadmiernych emisji CO2 na całym świecie, gleba jest drugim największym pochłaniaczem tego gazu (co oznacza, że zatrzymuje dwutlenek węgla) po oceanach. Dlatego rolnictwo może zająć najważniejszą rolę w gospodarce węglowej w skali światowej.

Zalety rolnictwa węglowego

Rolnik „węglowy” może przynieść wiele dobrego – zmniejszyć ilość dwutlenku węgla w atmosferze, ograniczyć skutki zmiany klimatu i tym samym przyczynić się do lepszych perspektyw na przyszłość – lecz nie tylko. Skutkiem „ubocznym” rolnictwa węglowego są liczne korzyści ekologiczne – wzrost różnorodności biologicznej, ograniczenie oddziaływania człowieka na przyrodę, czy poprawa jakości wód. Zalety rolnictwa węglowego rozumiane w ujęciu agronomicznym to poprawa dobrostanu gleb i większe plony. Zmiana działalności rolnej na „węglową” przynosi również korzyści ekonomiczne – można liczyć na dopłaty rządowe lub dostęp do handlu emisjami węglowymi.

Jak uprawiać rolnictwo węglowe?

Część z was prawdopodobnie już używa niektórych technik rolnictwa węglowego. Rolnictwo węglowe to pojemne pojęcie, dotyczące szeregu praktyk gospodarskich, do których należą: rolnictwo regeneratywne, permakultury oraz rolnictwo organiczne.

Do wybranych technik rolnictwa węglowego można zaliczyć:

·         Uprawa okrywy zielonej

·         Mniejsze zużycie pestycydów

·         Nawożenie gleby surowcem roślinnym pożniwnym

·         Rolnictwo regeneratywne z odbudową biotopu

·         Sadzenie drzew i żywopłotów

Technologie inteligentnego rolnictwa Valtra, w tym Valtra Guide, zmienne dawkowanie, czy też kontrola sekcji ułatwiają ograniczenie emisji CO2, a tym samym osiągnięcie neutralności węglowej,
a wręcz umożliwiają pochłanianie dwutlenku węgla przez działalność rolną (co oznacza, że rolnik staje się konsumentem węgla, zamiast jego producentem w ujęciu netto).Rozwiązania telemetryczne i ewidencyjne, czyli Valtra Connect i TaskDoc Pro ułatwiają prowadzenie dokumentacji zużycia środków produkcji i paliwa, a tym samym obliczenie śladu węglowego działalności rolnej.

OBEJRZYJ: Valtra Guide - Valtra TaskDoc i TaskDoc Pro

Rolnictwo węglowe w działalności gospodarczej

Wielu rolników i wykonawców prac rolnych wprowadza metody rolnictwa węglowego celem rozszerzenia oferty ich działalności gospodarczej i poprawy jej rentowności. Valtra udokumentowała już taki przykład, którym jest działalność firmy Barker & Bland Ltd z Wielkiej Brytanii – już 25 lat temu rozpoczęła ona produkcję kompostu beztorfowego, jednocześnie oferując usługi rekultywacji torfowisk. Wiele projektów tej firmy jest dofinansowanych z budżetu centralnego ze względu na ich ogromny potencjał pochłaniania dwutlenku węgla (czyli jego usuwania z powietrza i wiązania go w zasobach naturalnych, do których należy torf). Szacuje się, że Barker & Bland wprowadziła do gruntów ponad milion ton CO2 na przestrzeni 10 lat. Działalność firmy przynosi korzyści dla przyrody, ponieważ ogranicza skutki zmian klimatycznych i przywraca cenne siedliska przyrodnicze. Nie na tym koniec – działalność ta przynosi dochody. Barker & Bland Ltd zatrudnia około 50 osób i używa do rekultywacji ciągników rolniczych Valtra serii N i T.

W wielu przypadkach uprawa rolnictwa węglowego kwalifikuje się do naliczania kredytów węglowych gospodarstwom ją prowadzącym. Kredyty węglowe są powszechnie uznawanym instrumentem wymiany handlowej. Rolnicy mogą je zarabiać z tytułu praktykowania metod rolnictwa węglowego i wiązania dwutlenku węgla w glebie. Co najważniejsze, kredyty węglowe można wymieniać u podmiotów gospodarczych które chcą ograniczyć swój ślad węglowy – przekłada się to dla rolników na dodatkowe źródło cennych dochodów.

Rolnictwo węglowe przynosi również pośrednie korzyści. Ich przykładem jest pozostawianie nawozu i słomy na polach – w ten sposób rośnie udział materii organicznej w glebie. To zaś sprzyja lepszemu dobrostanowi gleby oraz zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych. Pozwala to zracjonalizować nawadnianie i nawożenie, zmniejszając koszty tych zabiegów.

Rolnictwo węglowe to lepsza przyszłość

Znacznie rolnictwa węglowego ma szansę wzrosnąć ze względu na obecny problem zmian klimatycznych. Rolnicy mogą odegrać istotną rolę w ograniczaniu skutków zmian klimatu, jeśli będą wiązali dwutlenek węgla z atmosfery, oddając go z powrotem do gleb. Rozwiązania firmy Valtra w dziedzinie rolnictwa precyzyjnego ułatwiają rolnikom ograniczać zużycie paliwa i środków ochrony roślin. Nowoczesne silniki EcoPower oraz inteligentne technologie, np. Valtra Guide, znacznie wpływają na oszczędność zużycia oleju napędowego. Gospodarstwa rolne przechodząc na metody rolnictwa węglowego mogą ograniczyć swój ślad węglowy i stać się „pochłaniaczami” dwutlenku węgla w ujęciu netto, zarabiając przy tym cenne kredyty węglowe.