share

Jak rolnicy mogą uniknąć zagęszczenia gleby

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się typowemu problemowi, z którym mogą spotkać się rolnicy — zagęszczeniu gleby. Pytamy, dlaczego unikanie zagęszczenia gleby jest tak ważne oraz o jego agronomiczne skutki, omawiamy korzyści płynące z dbania o strukturę gleby i jak można poprawić ogólny jej stan.

Co to jest zagęszczenie gleby?

Zagęszczenie gleby ma miejsce, gdy małe cząstki gleby zostają zepchnięte razem, zmniejszając ilość przestrzeni lub porów między nimi. Może się to zdarzyć stosunkowo szybko, na przykład, gdy ciężkie maszyny rolnicze przemieszczają się po glebie, lub powoli, gdy lżejsze maszyny wielokrotnie przejeżdżają po niej tym samym torem.

Negatywne skutki zagęszczenia gleby.

Kiedy gleba ulega zagęszczeniu, mniejsze szczeliny między cząstkami gleby zatrzymują mniej powietrza. Utrudnia to wodzie przebijanie się przez glebę, co prowadzi do problemów z drenażem i napowietrzaniem. Słabo przepuszczalne lub podmokłe gleby mogą szybko ograniczyć zdolność rośliny do wchłaniania składników odżywczych, gazów i wody, których potrzebują do rozwoju. W suchych warunkach zagęszczenie gleby zmniejsza ilość deszczu, który przenika do gleby, co zaostrza suszę i zmniejsza plony.

Brak tlenu w glebie powoduje powstawanie warunków beztlenowych, w których normalna równowaga grzybów saprofitycznych i mikoryzowych jest zaburzona. Grzyby saprofityczne pomagają rozkładać materię organiczną w glebie, podczas gdy grzyby mikoryzowe pomagają roślinom wchłaniać składniki odżywcze, takie jak fosfor i azot. Rośliny mogą również wykazywać objawy chlorozy spowodowanej niedoborem żelaza. Ponieważ rośliny słabną w tych warunkach, są bardziej podatne na szkodniki i choroby. Wyniki badań różnią się co do tego, jak bardzo zagęszczenie gleby zmniejsza plony, ale niektórzy eksperci twierdzą, że plony mogą zmniejszyć się nawet o 55%.

Problemem związanym z zagęszczeniem gleby jest jej rozmazywanie. Rozmazywanie gleby może się zdarzyć, gdy gleba jest uprawiana w wilgotnych warunkach. Orka i odwracanie mokrej gleby może powodować wygładzanie jej powierzchni przez narzędzie, a w rezultacie zamykanie małych porów lub szczelin powietrznych. Koła ciągnika mogą również ślizgać się w tych warunkach, powodując podobne problemy.

Jak uniknąć zagęszczenia gleby

Jak mówi stare powiedzenie, „lepiej zapobiegać niż leczyć“. Kilka praktyk i rozwiązań, które możesz zastosować, może mieć ogromne znaczenie. Uprawa bez orki i uprawa konserwująca zmniejszają wielkość nacisków na glebie, ale praktyki takie nie są odpowiednie we wszystkich sytuacjach. Prosta logika może znacznie pomóc w zmniejszeniu zagęszczenia gleby — należy zmniejszyć nacisk na glebę.

1.      Zmniejsz liczbę przejazdów

Za każdym razem, gdy przejeżdżasz przez glebę zagęszczasz ją. To fakt. Możesz ograniczyć te szkody wybierając rozwiązania, które pozwolą Ci zrobić więcej w mniejszej liczbie przejazdów. System Valtra Section Control z funkcją Multiboom pozwala kontrolować równocześnie poszczególne sekcje nawet w trzech belkach po to, aby zastosować dokładnie ilość produktu lub nasion odpowiednią do właściwego obszaru pola. Na przykład podczas siewu można stosować jednocześnie nasiona i nawóz, używając maszyn towarzyszących zamontowanych zarówno z przodu, jak i z tyłu. Pozwala to uniknąć konieczności dwukrotnego przejechania pola, co oznacza mniejsze zagęszczenie i oszczędność czasu!

2.      Ogranicz powierzchnię zagęszczonej gleby

Minimalizując powierzchnię gleby, po której jeździsz na swoich polach, możesz zmniejszyć ogólną ilość zagęszczanej gleby. Ustawiając precyzyjnie przebieg drogi, a następnie ściśle go przestrzegając spowodujesz, że przez pozostałe pole w ogóle nie będziesz jechać. System Valtra Guide automatycznie pokieruje ciągnik po wcześniej zdefiniowanych liniach prowadzenia. Wysoka dokładność i minimalne odchylenie od wyznaczonej linii oznaczają, że dzięki systemowi Valtra Guide możesz trzymać się tych samych dróg z jednego zastosowania z sezonu na sezon.  Dzięki funkcji Wayline Assistant można łatwo konfigurować linie prowadzenia, a nawet tworzyć granice pól z mapowanych obszarów. Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się więcej o funkcji Wayline Assistant.

3.      Unikaj erozji gleby i nadmiernego zagęszczania podczas zawracania

Zagęszczanie i erozja gleby często występuje na uwrociu, gdy zawracasz swój ciągnik. Nie da się zawsze pracować na polu, gdy gleba jest niemalże w 100% sucha. Dlatego bardzo ważne jest, aby wykonać zawracanie ciągnika po takim torze, który zminimalizuje obracanie się kół, gdy ciągnik się nie przemieszcza i zmniejszyć całkowitą odległość przejechaną po glebie. Wraz z Auto U-Pilot i systemem Valtra Guide, system SmartTurn sprawia, że jazda w terenie jest w pełni zautomatyzowana.  Dzięki SmartTurn możesz wybierać spośród predefiniowanych wzorców jazdy i zapewnić spójny oraz wydajny tor jazdy, eliminując błędy sterowania ręcznego.

4.      Prawidłowo rozkładaj obciążenie

Duże gospodarstwa rolne i przedsiębiorcy świadczący usługi rolnicze, używający cięższych ciągników o dużej mocy, nie zawsze mogą uniknąć umieszczania ciężkich ładunków na glebie. Jednak rozłożenie ciężaru ciągnika na szerszą powierzchnię zmniejszy obciążenie gleby. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest nieznaczne obniżenie ciśnienia w oponach, gdy ciągnik pracuje w polu.  Zmiana ciśnienia w oponach ciągnika wykonywana ręcznie może być pracochłonna i czasochłonna. Na szczęście studio Valtra Unlimited może zamontować w ciągniku inteligentny centralny system pompowania opon. Obecnie jest to dostępne dla nowych ciągników rolniczych serii N i T. System umożliwia użytkownikom automatyczną regulację ciśnienia w oponach za pomocą podłokietnika SmartTouch, aby nieznacznie zwiększyć powierzchnię opony, która ma kontakt z glebą. Zabieg ten, oprócz poprawy przyczepności, powoduje również rozłożenie obciążenia, zmniejszając zagęszczenie gleby.

Inteligentne i skuteczne sposoby zmniejszania zagęszczenia gleby

Unikanie jazdy po glebie nie jest jedynym sposobem na wyeliminowanie jej zagęszczenia. Praktyki takie jak uprawa bez orki i uprawa konserwująca mogą znacznie zmniejszyć wielkość nacisku wywieranego na glebę. Istnieje również wiele rozwiązań technicznych, które mogą zmniejszyć zagęszczenie gleby i poprawić plony. Valtra Guide automatycznie utrzymuje tor jazdy po wyznaczonych liniach, a system SmartTurn zmniejsza naprężenia gleby na uwrociu. CTIS studia Valtra Unlimited to przydatne i adaptacyjne narzędzie przeznaczone do większych ciągników rolniczych o dużej mocy. Jeśli jesteś zainteresowany tym, w jaki sposób rozwiązania Valtra mogą pomóc Ci chronić zdrowie gleby w celu maksymalizacji plonów, porozmawiaj z lokalnym dealerem Valtra.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Inteligentne technologie Valtra

Poznaj technologie inteligentnego rolnictwa, dowiedz się więcej o ich zastosowaniach i zaletach jakie ze sobą niosą.
SPRAWDŹ

Skontaktuj się z lokalnym dealerem

Porozmawiaj ze swoim lokalnym dealerem o tym, jakie rozwiązania Valtra najlepiej pomogą zmniejszyć zagęszczenie gleby i zwiększyć plony.
Znajdź dealera Valtra