Legenda biegów narciarskich, Gunde Svan: „Prace leśne to przyjemna przeciwwaga dla pracy w telewizji”

11.07.2017
Legenda biegów narciarskich Gunde Svan odwiedził fabrykę w Suolahti, aby zobaczyć proces budowy swojego nowego ciągnika N154 Direct. Dyrektor fabryki Valtry, Jari Rautjärvi przekazał Gundemu klucze do ciągnika.
Gunde Svan, czterokrotny złoty medalista olimpijski i siedmiokrotny mistrz świata w biegach narciarskich obecnie skupia się na pracy w telewizji i pracach leśnych.

Gunde, ludzie znają Cię jako najlepszego biegacza narciarskiego lat 80. Czym jednak zajmujesz się dzisiaj?

„Prowadziłem ostatnio parę programów telewizyjnych. Teraz pracuję nad programem „I huvud av Gunde Svan”, w którym mam okazję przeprowadzać wywiady z wybitnymi dawnymi sportowcami. Drugą połowę czasu przeznaczyłem na zarządzanie lasem na moim gospodarstwie w Vansbro, w szwedzkim regionie Dalarna. Prace leśne to przyjemna przeciwwaga dla pracy w telewizji. W lesie jest zawsze spokojnie, podczas gdy w studio telewizyjnym hałas i zgiełk nigdy nie ustępuje. Nadal uprawiam narciarstwo, ale już tylko dla utrzymania formy, nie dla rywalizacji.”

Jaki rodzaj gospodarstwa posiadasz?

„To jest moje rodzinne gospodarstwo, które jest też połączone z innymi farmami. Nie mamy żadnych pól, tylko lasy. Jest ich około tysiąc hektarów, a ja sam pracuję w swoim lesie. Często towarzyszy mi mój syn, Ferry, który bierze udział w zawodach drwali.”

Jakiego rodzaju ciągnika używasz do prac leśnych?

„Używam ciągnika Valtra N154 Direct. Mam go od dwóch miesięcy, a już ma 125 godzin na liczniku. Ciągnik ten jest wyposażony w układ jazdy tyłem TwinTrac, kabinę leśną, światła robocze Premium, osłonę podwozia oraz opony leśne. Pracuje z piętnastotonową przyczepą leśną Moheda z przegubowym układem prowadzenia i żurawiem Moheda. Ciągnik wyposażony jest również w ładowacz czołowy do odśnieżania i innych zadań. Wcześniej używałem ciągników Valtra 665, 6400 oraz X120. W szczególności podobała mi się praca w ciągniku przegubowym X120.”

Ostatnio odbyłeś wraz z synem wizytę w fabryce w Suolahti, żeby zobaczyć proces budowy twojego nowego ciągnika. Jakie są twoje wrażenia?

„Było wspaniale. Bardzo interesuję się technologią i przemysłem. Cieszę się, że mogłem zobaczyć jak wydajnie zorganizowana jest praca, jak działają roboty i jaka czystość panuje w tej fabryce. Byłem pod wielkim wrażeniem.”


« Powrót na stronę główną