SmartTouch nowy wymiar rolnictwa precyzyjnego

13.12.2017
Z podłokietnikiem Valtra SmartTouch rolnictwo precyzyjne jest dosłownie w zasięgu ręki.
Z podłokietnikiem Valtra SmartTouch rolnictwo precyzyjne jest dosłownie w zasięgu ręki. Dostępna poprzez prosty ekran dotykowy, funkcja Task Management steruje Twoim planem uprawy, AutoGuide dokładnie kieruje ciągnikiem, a ISOBUS steruje narzędziem. Z kolei AgControl, w tym Section Control (kontrola sekcji) oraz Variable Rate Control (zmienne dawkowanie), zapewnia, że Państwa ciągnik i narzędzie pracują w idealnej koordynacji, pozwalając na przykład na rozprowadzenie doskonale dobranej ilości nawozu tylko we właściwym miejscu.
Systemy automatycznego kierowania AutoGuide i sterowania narzędziem ISOBUS były dostępne w ciągnikach Valtra już od dziesięciu lat, ale nowy interfejs użytkownika SmartTouch, razem z innymi funkcjami, pozwala na maksymalne wykorzystanie tych zaawansowanych technologii.

– Systemy automatycznego kierowania AutoGuide oraz sterowania narzędziem ISOBUS mogą być kupione oddzielnie, ale razem naprawdę pozwalają stosować rolnictwo precyzyjne. Nawet jeśli nie zaczną Państwo natychmiast ich używać, prawdopodobnie w końcu zdecydujecie się je wykorzystywać w późniejszym okresie użytkowania ciągnika – mówi Timo Mattila, specjalista ds. marketingu produktu.

Aplikacje dla rolnictwa precyzyjnego są przeważnie wykorzystywane do prac uprawowych. W uprawie roślin specjalistycznych, a w szczególności podczas pracy na dużych powierzchniach, system zwróci się w krótkim czasie.

Na przykład, plantatorzy ziemniaków mogą stosować mniejszy rozstaw rzędów od 3 do 5 procent, jeśli wykorzystują automatyczny system kierowania AutoGuide, zamiast kierowania ręcznego. Oznacza to w praktyce, że ze 100 hektarowego pola można zebrać plon powiększony o zbiór z „dodatkowych” 3–5 ha powierzchni.

Jeśli porównają Państwo koszty systemu do kosztów dzierżawy lub nakładów kapitałowych potrzebnych do zakupu jednego hektara pola, łatwo obliczyć jak system zwraca się zaledwie w kilka lat. Dodatkowymi korzyściami są: niższe spalanie, wyższa jakość plonów, mniejsze zużycie nawozów i środków ochrony roślin i łatwiejsze warunki pracy.

Variable Rate Control pozwala na stosowanie zmiennej dawki nawozu, w zależności od potrzeb w różnych częściach pola.
Variable Rate Control pozwala na stosowanie zmiennej dawki nawozu, w zależności od potrzeb w różnych częściach pola.

Siew wymaga precyzji co do centymetra

Z reguły najbardziej precyzyjna wersja AutoGuide powinna być wykorzystywana do siewu, gdyż kieruje ona jazdą z dokładnością od 2 do 3 centymetrów. Jest to szczególnie ważne dla upraw w międzyrzędziach i specjalnych roślin, ale też dla zbóż. Porównując usunięte przy użyciu brony, wówczas dokładność powinna być przynajmniej taka sama, jak podczas siewu. Do wysiewu nawozów i roztrząsania obornika wystarczająca jest podstawowa wersja AutoGuide, gdyż kieruje ona ciągnikiem z dokładnością od 20 do 30 centymetrów, używając bezpłatnego satelitarnego sygnału korekcyjnego EGNOS.

– Podłokietnik Valtra SmartTouch jest idealny do obsługi systemów AutoGuide i ISOBUS dzięki dziewięciocalowemu ekranowi dotykowemu. Jednakże, jeśli chcą Państwo kontrolować inne funkcje ciągnika w tym samym czasie, wówczas możecie założyć drugi ekran – zaleca Mattila.

Aplikacje Valtry dla rolnictwa precyzyjnego TaskDoc oraz TaskDoc Pro są kompatybilne z większością oprogramowania używanego w rolnictwie precyzyjnym. TaskDoc umożliwia transfer danych pomiędzy biurem i ciągnikiem przy użyciu połączenia Bluetooth. TaskDoc Pro pozwala również na transfer danych przy użyciu połączenia z telefonem komórkowym. Narzędzia te mogą być używane do przechowywania informacji o wszystkich zadaniach Twojego ciągnika.

– AgControl (Section Control) 
oraz Variable Rate Control umożliwiają, na przykład, na bardzo dokładne rozprowadzenie nawozu lub pestycydów tylko we właściwym miejscu i tylko we właściwej ilości. Pomaga to wyrównać zmiany w obrębie pola i optymalizuje plon. Jednakże system nie używa sztucznej inteligencji, więc należy dobrze zaplanować zabiegi agrotechniczne na poszczególnych polach. Kiedy plan uprawy jest gotowy, można użyć aplikacji dla rolnictwa precyzyjnego jako narzędzia do wdrożenia tego planu – dodaje Mattila.

Section Control w razie potrzeby otwiera lub zamyka pojedyncze dysze, można więc zapewnić dokładny oprysk pól o nieregularnym kształcie.
Section Control w razie potrzeby otwiera lub zamyka pojedyncze dysze, można więc zapewnić dokładny oprysk pól o nieregularnym kształcie.


« Powrót na stronę główną