POZNAJ NASZYCH KLIENTÓW

POZNAJ NASZYCH KLIENTÓW

Niezawodność potwierdzona testami

Gospodarstwo Koivikko Manor w Kitee w Finlandii rozpoczęło testowanie nowych ciągników Valtra serii T wiosną 2013 roku. Ciągniki Versu od razu miały okazję sprawdzić się podczas prac budowlanych..

Koivikko Manor, Kitee, Finlandia
Gospodarstwo rolne MTY Partanen & Tolonen

Ciągniki testowe: Dwa ciągniki Valtra serii T typu Versu (250 KM i 174 KM)
Główne zadania: Hodowla bydła mlecznego i mięsnego oraz wytwórnia biogazu

 

Znakomity uciąg

Niezawodna nowa seria T - opinia naszych Klientów

„Już wtedy przekonaliśmy się, że to mocne maszyny o doskonałym uciągu” — powiedział Pekka Partanen. „Wylewaliśmy fundament pod nową stodołę. Grunt właśnie odtajał, więc wszystkie ładunki trzeba było transportować w błocie”.

Przy przewozie obornika i gnojowicy prototyp wykazał się nie tylko dużą siłą pociągową, ale również znakomitymi osiągami na drodze. „Stabilność ciągnika, widoczność z kabiny oraz rozmieszczenie elementów obsługowych na stanowisku operatora są bardzo dobre” — powiedział kierownik techniczny Tero Nenonen.

Pozytywne wrażenie potwierdziło się przy pracy z doczepionymi narzędziami. „Sprzęgi układu hydraulicznego i hamulcowego oraz gniazdo oświetlenia są teraz znacznie łatwiejsze w obsłudze. Są bardzo dobrze rozmieszczone i lepiej zaprojektowane” — dodał Tero Nenonen.

Testowane ciągniki były mniej więcej w równym stopniu wykorzystywane do prac polowych oraz różnych zadań przewozowych, takich jak transport gnojowicy i obornika do wytwórni biogazu. Górzyste tereny Karelii idealnie nadawały się do sprawdzenia, jak ciągniki z nowej serii T radzą sobie na drodze. Skrzynia biegów modelu Versu oraz inne zaawansowane układy zostały gruntownie przetestowane w Kitee. Próbom poddano również silnik, hamulce i kabinę, nie zapominając przy tym o sprawdzeniu właściwości jezdnych i aspektów związanych z bezpieczeństwem.  

„Skrzynia biegów modelu Versu jest teraz zdecydowanie lepsza. Przekładnia automatyczna reaguje naprawdę szybko i dobrze współpracuje z silnikiem. Nawet przy ciągnięciu ciężkich ładunków wjazd na wzniesienie w trybie automatycznym nie stanowił problemu. Ogólnie ciągnik wywarł na nas wrażenie naprawdę solidnej maszyny” — skomentował Pauli Tolonen.Także inne nowe rozwiązania okazały się łatwe w użyciu. „Połączenie funkcji AutoTraction z hamulcami jest doskonałym rozwiązaniem, a pedał przyspieszenia ma dobrą czułość. Prosta jest również obsługa tempomatu” — dodał Tero Nenonen.

Szczególnie chwalona była funkcja wspomagania ruszania pod górę (hill-hold), która okazała się bardzo przydatna na śliskiej nawierzchni i w innych trudnych warunkach. „Funkcja ta uniemożliwia staczanie się ciągnika do tyłu podczas ruszania, co stanowi ogromne udogodnienie przy wyjeżdżaniu z pola i włączaniu się do ruchu. Dzięki temu jazda staje się znacznie prostsza i bezpieczniejsza” — powiedział Pauli Tolonen.

Doceniona została również doskonała widoczność z kabiny, zwłaszcza na skrzyżowaniach i ogólnie w trakcie poruszania się po drogach. „Brak słupka w prawym oknie zapewnia znacznie lepszą widoczność na skrzyżowaniach, co z pewnością poprawia bezpieczeństwo” — stwierdził Pekka Partanen.

O poważnym podejściu gospodarstwa do kwestii bezpieczeństwa świadczy jego współpraca z miejscową szkołą rolniczą. Testowanie prototypów ma zasadniczo na celu potwierdzenie niezawodności i bezpieczeństwa nowych produktów. „Wszelkie niespodzianki, które pojawią się na etapie testów prototypu, oszczędzają klientom wiele problemów na późniejszym etapie” — powiedział Pekka Partanen.

Koivikko Manor
Niewielka społeczność Koivikko w Kitee, mieście w regionie Karelii Północnej w Finlandii, prowadzi szereg przedsiębiorstw, które obejmują prywatną mleczarnię w Koivikko Manor. Gospodarstwo pełni rolę ośrodka szkoleniowego dla osiemdziesięciorga uczniów miejscowej szkoły rolniczej, jak również zajmuje się hodowlą bydła. Inne usługi obejmują szkółkę jeździecką i restaurację. Kolejnym lokalnym przedsiębiorstwem z Koivikko jest zakład BioKymppi, który wytwarza ciepło i elektryczność z odpadów biologicznych i gnojowicy odbieranych z terenów położonych we wschodnich regionach Finlandii. Firma wytwarza również biogaz z obornika, który jest wykorzystywany do produkcji organicznej w gospodarstwie.

Tekst i zdjęcia: Matti Kallio

Kontynuuj przeglądanie strony poświęconej serii T >