Zmiany w serii N

14.02.2014
Kiedy jakaś maszyna jest szczególnie udana, producent stara się ją rozwijać, wprowadzając coraz doskonalsze wersje, a także rozszerzając jej zasięg. Z podobnego założenia wyszli konstruktorzy wszechstronnych, czterocylindrowych ciągników Valtra z serii N, uzupełnionej właśnie o nowy model N103.4, rozszerzając przy tym serię traktorów wyposażonych w skrzynie Versu i Direct.
Jest to uzupełnienie popu-larnej serii kompaktowych modeli N103, a zarazem ciekawa alternatywa dla ciągników z tego segmentu mocy. Wielkim atutem ciągnika N103.4 jest nowoczesny, oszczędny i ekologiczny silnik AGCO Power o pojemności 4,4 l, który oferuje moc mak- symalną 111 KM i z dołado- waniem o 10 KM wyższą (121 KM) – moment obrotowy uzy- skiwany w dolnym zakresie obrotów wynosi odpowiednio 460 i 490 Nm. Model N103.4 może być wyposażony  w trójstopniową przekładnię HiTech lub pięciostopniową przekład- nię HiTech5 – w kabinie próż- no szukać typowej dźwigni zmiany biegów czy zakresów, bo wszystkie funkcje związane z jazdą są realizowane za pomocą przycisków, umieszczo-nych w ergonomicznym uchwycie  pojedynczej, nieruchomej dźwigni lub automatycznie. Nowa skrzynia oferuje łącznie 20 biegów do przodu i do tyłu (4 zakresy po 5 biegów zmienianych pod obciążeniem) lub 30 przełożeń – z dodatkowymi biegami  pełzającymi, a także zmianę kierunku jazdy bez użycia sprzęgła. Podobnie jak modele N113 i N123, Valtra N103.4 może mieć sprzęgło hydrokinetyczne HiTrol, które umożliwia płynne załączanie napędu i eliminuje przeciążenia  występujące w przekład- ni. HiTrol może być również montowane w modelach N93 i N103 z silnikiem trzycylindrwym. Również dzięki temu modelowi N103.4 praca ładowaczem czołowym jest ułatwiona.   

Z super przekładnią

Gama modeli z unikatowymi przekładniami Valtry - skrzyniami Versu i Direct została rozszerzona o model N123 (moc maksymalna 135 KM, moment obrotowy – 540 Nm). W skrzyni Versu do zmiany wszystkich biegów i zakresów służą zaledwie 2 przyciski: jeden do sekwencyjnej zmiany w obszarze pięciu stopni mocy typu Powershift (pod obciążeniem) na każdym zakresie, a drugi – do zmiany między czterema zakresami, co wymaga  użycia trzeciego przycisku – sprzęgła „w guziku” (HiShift). Przyciski umieszczone są w podłokietniku, a wszystkie operacje wykonuje się oczywiście jedną, wygodnie opartą ręką. Bezstopniowa przekładnia Valtra Nordic CVT w modelach Direct jestobsługiwana  jeszcze prościej. Zakresy wybiera się za pomocą przycisków, a w obrębie zakresów prędkość zmieniana jest bezstopniowo, pedałem „gazu”, Z nowoczesnymi przekładniami dobrze komponują się również inne podzespoły roboczeukład hydrauliczny zasila pompa load sensing o  budzącym uznanie w tej klasie mocy maksymalnym wydatku 115 lub 160 l/min. Modele N123 Versu i Direct mogą posiadać takie samo wyposażnie i funkcje, jak większe ciągni- ki serii N, m.in. system Twin Trac do jazdy „tyłem do przodu”, ka- binę SVC o zwiększonym polu widzenia, montowany fabrycznie ładowacz czołowy, układ nawigacji AutoGuide 3000, a nawet  przystosowanie  do  pracy w lesie (np. specjalne opony czy stalowy zbiornik paliwa).

(źródło: Aktualności Techniki Rolniczej 02/2014)


« Powrót na stronę główną